Халқаро ҳамкорликнинг янги босқичи
Жорий йилнинг 4 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси Мирза-Улуғбек Абдусаломов Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича Бюроси (ДИИҲБ)нинг сайловлар бўйича маслаҳатчиси Ульви Ахундлу ҳамда Сайлов тизимлари халқаро фондининг Қирғизистондаги офиси директори Рената Левовскийлар билан учрашди.
Мазкур учрашув халқаро экспертларнинг “Ўзбекистоннинг янгиланган сайлов қонунчилиги — демократик сайловлар ўтказишнинг асоси” мавзусига бағишланган халқаро конференциядаги иштироки доирасида бўлиб ўтди.
593A1731 (3).JPG
Мулоқот чоғида 2019 йил декабрь ойида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига ҳамда Халқ депутатлари маҳаллий кенгашларига бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик кўриш борасида амалга оширилаётган кенг қамровли ишлар, сиёсий тадбирлар Сайлов кодекси тамоиллари асосида, очиқ ва шаффоф тарзда, халқаро нормаларга таянган холда ўтказилиши хусусида сўз юритилди. Жумладан, Ўзбекистон Экологик ҳаракати вакилларига ажратилган квотанинг бекор қилинганлиги, сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини шакллантириш тартиби қонун билан мустаҳкамланганлиги, сиёсий партиялар томонидан имзо йиғиш жараёнида сайловчиларга бир ёки бир нечта партияларни қўллаб-қувватлаб имзо қўйиши ҳуқуқи берилганлигига оид маълумотлар етказилди.
Ўз навбатида Ульви Ахундлу ҳам сайловларга кўрилаётган тайёргарлик, олиб борилаётган ислоҳотларга ижобий баҳо берди. Шунингдек, Рената Левовский Сайлов тизимлари халқаро фонди ҳам МСК билан сайловлар соҳасида ҳамкорлик қилишга тайёр эканлигини билдирди.

A new stage of international cooperation
On October 4, Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan Mirza-Ulugbek Abdusalomov met with Ulvi Akhundlu, Election Adviser of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) and Renata Levovsky, Director of the International Fund for Electoral Systems in Kyrgyzstan.
The meeting was held in the framework of international experts’ participation at the international conference on "Modern electoral legislation of Uzbekistan - the basis of democratic elections".
During the conversation, it was noted that the wide-ranging activities and political activities to prepare for the upcoming elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and local councils of deputies on 22 nd December 2019 will be conducted according to the international standards. Representatives of the Ecological Movement of Uzbekistan were informed that the quota was abolished, the procedure for forming a single electronic voter list was enshrined in the law, and that political parties had the right to sign in support of one or more parties during the process of signature collection.
In turn, Ulvi Akhundlu, positively assessed the preparations for the elections and the ongoing reforms. Renata Levovsky also said that the International Foundation for Electoral Systems is also ready to cooperate with the CEC of Uzbekistan.