ЕХҲТ иштирокчи мамлакатларининг Вена шаҳридаги доимий вакиллари ташрифига доир
Жорий йилнинг 10 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги таклифига биноан, 20 та элчи – ЕХҲТ иштирокчи мамлакатларининг Вена шаҳридаги доимий вакилларидан иборат делегация Тошкент шаҳрига ташриф буюрди. Ташриф доирасида делегация аъзолари Халқаро матбуот марказида Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов билан ҳам учрашди.
Айтилганидек, шу йилнинг 22 декабрида Ўзбекистонда Парламент қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашларга сайловлар бўлиб ўтади. Мазкур сиёсий тадбир “Янги Ўзбекистон—янги сайловлар” шиори остида ташкил этилмоқда. Янги Сайлов кодексига асосан ўтказилажак бу галги сайловларда қатор ўзгаришлар кузатилмоқда.
Хусусан, кодексга мувофиқ Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказиш учун 150та ҳудудий сайлов округи тузилади. Илгари 135 та округ тузилган ва 15 нафар депутат Ўзбекистон экологик ҳаракатидан сайланган. Эндиликда Ўзбекистон экологик партия ташкил этилгани боис, мазкур сиёсий тузилма депутатликка ўз номзодларини умумий сайловларга қўйган ҳолда қуйи палатадан ўрин эгаллаши мумкин.
Сайлов кодексида 30 га яқин шу каби янгиликлар ўз ифодасини топган. Бу ҳам сайловларни тенглик принципи асосида, шаффоф ўтишига кўмак беради. Улардан яна бири бу йил сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатининг шакллантирилганидир. Мазкур сайловларда жорий йил 20 миллион 600 минг нафар фуқаронинг овоз беришда қатнашиши кутилмоқда. Мулоқот давомида шу каби кўплаб мисоллар келтирилди.
Сайлов Кодексини ишлаб чиқиш пайтида 50 дан ортиқ илғор давлатлар тажрибаси ўрганилганлиги,халқаро ташкилотларнинг сайловларни кузатиш бўйича миссиялари, шу жумладан, Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги, Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти, Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси, Ислом ҳамкорлик ташкилотининг тавсиялари ва Венеция комиссиясининг таклифлари ҳамда халқаро сайлов принциплари ва стандартлари асосида тайёрланганлиги алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Сайлов қонунчилигидаги бундай ислоҳотлар партиялараро соғлом рақобатни яратишга ва уларнинг янада фаоллашишига сабаб бўлмоқда, дейилди учрашувда. Яна бир муҳим масалалардан бири- бу фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларини таъминлаш ва уларни ҳимоя қилишдир.
Бу борада олиб борилаётган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди. Бу йилги сайлов жараёнида сайлов комиссиялари аъзоларининг тайёргарлигига алоҳида эътибор қаратилганлиги, ахборот тизими бошқаруви учун республика бўйича 30 нафар тренер экспертлар томонидан ўқитилгани, 2250 нафар ҳудудий тренер ўқитилаётгани ва жами 34,000 дан ортиқ сайлов комиссияси аъзолари ўқитилиши режалаштирилаётгани таъкидланди.
Сайлов Кодексига асосан бугунги кунга қадар МСК томонидан низом ва йўриқномаларни тасдиқлашга оид 10 дан ортиқ қарор қабул қилингани айтиб ўтилди. Бундан ташқари қатор вазирлик ва идоралар билан ҳамкорлик меморандумлари имзоланганлиги таъкидланди.
Ҳозирги кунда эса, МСК томонидан овозларни қайта санаб чиқиш, сайловчилар мурожаатларини кўриб чиқиш ва сайлов натижаларини эълон қилиш бўйича низом лойиҳаларини ишлаб чиқиш режалаштирилгани қайд этилди.

OSCE Permanent Representatives in Vienna visited the Republic of Uzbekistan
On October 10, 2019, a meeting was held with the heads of the CEC and the OSCE Permanent Mission in Vienna. During the open dialogue discussion, the guests were informed in detail about a number of topical issues of the CEC, including changes in the electoral legislation, the adopted electoral code and new norms, and the organizational aspects of the preparation for the elections.
As it was noted, on December 22 of this year in Uzbekistan will be held elections to the deputies of the Legislative Chamber and local kengashes. This political event organized under the slogan of "New Uzbekistan - New elections". A number of changes added to new election code of Uzbekistan.
In particular, according to the Code, 150 territorial constituencies will be created to hold elections to deputies of the Legislative Chamber. Earlier, 135 constituencies were created and 15 deputies were elected from the Ecological Movement of Uzbekistan. Now, with the establishment of the Ecological Party of Uzbekistan, this political party can take place from Legaslative Chamber of Oliy Majlis, by nominating its candidates for general elections.
The Election Code of the Republic contains about 30 such news. This also contributes to hold the elections in the transparent atmosphere. One of them is the formation of a unified voter list. 20 million 600,000 people are expected to vote in elections this year.
There were many such examples during the conversation.
It was noted that during the developing of the Election Code, the experience of more than 50 leading countries was used, as well as recommendations from the OSCE, SCO, UN, World Association of Electoral Bodies, the Organization of Islamic Cooperation, and international election principles and standards were studied.
Such reforms in the electoral legislation will further strengthen the position of political parties. Another important issue is that further protection of voting right of citizens is one of the main principles of the CEC.
It was also informed about the work being done in this direction. It was noted that during this year's election, special attention was paid to the training of election commission members, 30 foreign trainers were trained by foreign experts in order to manage information system of the election process. 2,250 regional trainers are training at the moment and it is planned to train more than 34,000 election commission members.
According to the Election Code, the CEC has so far adopted more than 10 decisions aims to approve regulations and instructions. In addition, a number of memorandums of cooperation were signed with a number of ministries and departments.
Currently, the CEC plans to develop a project of the regulation on recounting voting results, reviewing voter applications and announcing election results.