Сайловларда фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларидан кузатувчилар иштирок этади
Жорий йилнинг 12 октябрь куни Марказий сайлов комиссияси ташаббуси билан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари депутатлари сайловларида фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органларидан кузатувчилар фаолияти масалаларига бағишланган семинар бўлиб ўтди. Унда МСК аъзолари, Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича Республика кенгаши ходимлари ва ОАВ вакиллари иштирок этди.
Семинар аввалида жорий йил 22 декабрда бўлиб ўтадиган сайловларни ташкилий жиҳатдан юқори савияда, очиқ-ошкоралик тамойиллари асосида ўтказиш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ишларга тўхталиб ўтилди. Иштирокчилар “Янги Ўзбекистон. Янги сайловлар” шиори остида ўтказиладиган сиёсий тадбирларнинг энг устувор йўналишлари хусусан, Сайлов кодекси ва ундан ўрин олган 30 дан ортиқ янги нормаларда ўз ифодасини топган кўплаб ўзгаришларнинг мазмун моҳияти, сайлов қонунчилигидаги янгиликлар ҳақида сўз юритдилар.
593A2595 (2).JPG
Бугун Ўзбекистонда маҳалла нуфузи тобора ортиб, унинг мавқеи мустаҳкамланиб боряпти.
Президентимизнинг 2017 йилда имзолаган “Маҳалла институтини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги Фармони Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолияти самарадорлигини ошириш, маҳалла институтини аҳолига энг яқин ва халқчил тузилмага айлантириш, фуқаролар йиғинларининг муштарак манфаатларини ифода этадиган уюшмага бирлашиш ҳуқуқларини рўёбга чиқариш, уларнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ҳамда давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорлигини янада ривожлантиришга кенг йўл очди.
Янги сайлов кодексига биноан 22 декбарда бўлиб ўтажак сайловларда ўзини ўзи бошқариш органларидан кузатувчиларнинг иштирок этишига рухсат берилиши маҳаллага бўлган эътиборнинг янада кучайтирилаётганидан далолат.
Бугун эса, ушбу қуйи бошқарув органлари вакиллари уйғун тамойил—Парламент қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашлар депутатлигига сайловларда кузатувчи сифатида иштирок этадилар. Бу сайловларни очиқ ва ошкора, демократик принципларга мос ўтишида муҳим аҳамиятга эга.
Тадбирда ушбулар эътироф этилди ва маҳалладан сайловларда қатнашадиган кузатувчиларга янги қабул қилинган кодексдаги ўзгаришлар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Шунингдек, тадбирда халқаро кузатувчиларнинг тафсиялари асосида мамлакатимиз демократик сайлов тизимида илк маротаба фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларидан ҳам кузатувчилар иштирок этиш мумкинлиги алоҳида қайд этилди. Марказий сайлов комиссиясининг “Сиёсий партиялар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларидан кузатувчилар тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарорига мувофиқ маҳаллий кузатувчиларга ҳам халқаро ташкилотлар ҳамда хорижий давлатлар кузатувчилари билан тенг ҳуқуқ ва мажбуриятлар белгиланади. Кузатувнинг мақсади – сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир барча тадбирларда, шу жумладан сайлов куни овоз бериш ва овозларни санаб чиқиш жараёнларида сайлов қонунчилигига риоя этилиши устидан жамоатчилик назоратини амалга оширишдан иборат.
Сайлов комиссиялари кузатувчининг мандати ва шахсини тасдиқловчи ҳужжатига асосан рўйхатга олгандан кейин унга ўз ваколатларини тўлақонли ҳамда тўсқинликсиз амалга ошириши учун шароит яратиб беради. Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларидан фуқаролар йиғини раиси (оқсоқоли), унинг ўринбосари, маслаҳатчиси, шунингдек фуқаролар йиғини органларининг бошқа мансабдор шахслари кузатувчи бўлишлари мумкин. Манфаатдор ташкилотлар, жумладан фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ўз кузатувчилари тўғрисида округ сайлов комиссияларига сайловга камида 15 кун қолгунга қадар мурожаат қилиши мумкин.
Округ сайлов комиссияси сиёсий партиянинг ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органининг аризасини олгандан кейин беш кун ичида қарор қабул қилади ва кузатувчи учун Марказий сайлов комиссияси томонидан белгиланган намунадаги мандатни беради. Кузатувчининг ваколат муддати унга мандат берилган кундан бошланади ва сайлов якунлари расман эълон қилинган куни тугайди.
Сўз семинар Иштирокчиларига:
– Маҳалла ҳамжиҳатлик маскани. Инсонларнинг жамиятдаги ижтимоий фаоллиги, инсон ҳуқуқларининг устуворлиги, фуқароларнинг жамият ва давлат бошқарувидаги фаол иштирок этиши ҳам ўзини ўзи бошқариш органларидан бошланади. 22-декабрь куни бўлиб ўтадиган сайловларда бизнинг вакилларимиздан кузатувчиларнинг иштирок этиши – бу уларда мамлакат тараққиётига бўлган дахлдорлик ҳиссини ошириш, маҳаллага бўлган яна бир ишонч намунасидир.
Семинарда таъкидланганидек, кузатувчи ўз фаолиятида Ўзбекистон Республикаси Конституциясига, Сайлов кодексига, Марказий сайлов комиссиясининг қарорлари ва низомларига амал қилиши лозим.

За выборами будут следить наблюдатели от органов самоуправления граждан
12 октября текущего года по инициативе Центральной избирательной комиссии прошел семинар, посвященный вопросам участия и деятельности наблюдателей от органов самоуправления граждан в предстоящих выборах депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса в местные Кенгаши народных депутатов. В нем приняли участие члены ЦИК, сотрудники Республиканского Совета по координации деятельности органов самоуправления граждан и представители СМИ.
В начале было отмечено, что предпринимаются все необходимые меры, с целью проведения выборов 22 декабря на высоком организационном уровне, открыто и прозрачно. Собравшиеся говорили об основных приоритетах проведения политических мероприятий под лозунгом «Новый Узбекистан. Новые выборы», о сути и значении новых более чем 30 норм избирательного кодекса, новостях избирательного законодательства.
593A2595 (2).JPG
Сегодня в Узбекистане роль махалли не просто укрепляется, ее авторитет растет.
Указ Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли» от 2017 года открыл широкие возможности для повышения эффективности деятельности органов самоуправления граждан, преобразования махалли в самую народную и близкую к чаяниям людей структуру, способную выразить интересы населения, укрепления материально-технической базы. Что немаловажно, таким образом существенно укрепились узы сотрудничества государственных органов и институтов гражданского общества.
И то, что в соответствии с новым избирательным кодексом, 22 декабря в качестве наблюдателей примут участие представители органов самоуправления граждан, еще одно подтверждение их высокого статуса в обществе. Это позволит обеспечить проведение выборов на основе демократических принципов.
В ходе мероприятия участники, а это будущие наблюдатели от махаллей, были подробно проинформированы о нововведениях нового избирательного кодекса.
Было особо отмечено, что по рекомендациям международных наблюдателей впервые в избирательной системе представители органов самоуправления граждан смогут принять участие в процессе голосования. В соответствии с постановлением ЦИК «Об утверждении устава о наблюдателях политических партий и органов самоуправления граждан» как местным наблюдателям, так представителям международных организаций и наблюдателям зарубежных стран предоставляются равные права и обязанности. Цель наблюдателя- вести общественный контроль за подготовкой к выборам, мероприятиями по их проведению, в том числе за процессами голосования и подсчета голосов.
Избирательные комиссии после регистрации наблюдателя на основе его мандата и документа, подтверждающего его личность, создают условия для реализации его полномочий полностью и без каких-либо препятствий. Председатель схода граждан (аксакал), его заместитель, советник, в том числе другие ответственные лица могут быть наблюдателями. Заинтересованные организации, в том числе органы самоуправления граждан, должны будут обратиться в окружные избирательные комиссии, не позднее чем за 15 дней до выборов.
Окружная избирательная комиссия после получения заявления от политической партии или органа самоуправления граждан, в течении 5 дней принимает решение и предоставляет утвержденный ЦИК мандат. Полномочия мандата начинаются с момента его получения и заканчиваются после объявления итогов выборов.
Слово участникам семинара:
- Махалла место единения. Социальная активность людей в обществе, приоритет интересов человека, активное участие в государственном и общественном строительстве берут свое начало в органах самоуправления. Участие наблюдателей от махаллей это еще один фактор повышения уровня сопричастности граждан к прогрессу страны.
- Из истории нам известно, что когда-то вопросы экономического характера управления обществом решались Советами Аксакалов. Иными словами, уже тогда махалла играла определяющую роль в формировании государства. Участие наших представителей в столь важном политическом событии, это и большая ответственность. Все-таки, принимаются судьбоносные решения на ближайшие 5 лет. Хотелось бы, чтобы наши наблюдатели проявили себя с лучшей стороны.
В заключении семинара было отмечено, что наблюдатель должен соблюдать нормы Конституции Республики Узбекистан, Избирательного кодекса, решений и уставов Центральной избирательной комиссии.