Мамлакатимизнинг чет давлатлардаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида сайлов участкалари қай тартибда ташкил этилади? Уларни тузиш ва тегишли округларга бириктириш қандай амалга оширилади?
Жорий йилнинг 22 октябрь куни Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги мажлисида шу каби масалалар ўртага ташланди. Йиғилишда МСК аъзолари, ОАВ ва сиёсий партиялар вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, Сайлов кодексининг 10-моддасига мувофиқ Ўзбекистон Республикасининг чет давлатлардаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида сайлов участкалари тузилиши, уларни округга бириктириш тўғрисидаги масала Марказий сайлов комиссияси томонидан ҳал этилиши белгилаб қўйилган. Ўзбекистон Республикасининг чет давлатлардаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида сайлов участкалари Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг тақдимномасига биноан Марказий сайлов комиссияси томонидан тузилади.
Сайлов участкалари сайловга камида олтмиш кун қолганида, қоида тариқасида, сайловчилар сони камида йигирма нафардан ва кўпи билан уч минг нафардан ошмаган ҳолда тузилади. Сайлов участкаларининг сони округлар сонидан кам бўлиши мумкин эмас.
Округ сайлов комиссияси сайлов участкаларининг тартиб рақамини белгилайди ҳамда тегишли участка комиссиясининг телефон рақамларини, жойлашган ерини ва овоз бериш биносини кўрсатган ҳолда сайловчиларни ҳар бир участканинг чегаралари тўғрисида хабардор этишни ташкил қилади.
Қонунчилик палатаси, маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайлови бир вақтда ўтказилган тақдирда, Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказиш бўйича округ сайлов комиссиялари томонидан ягона сайлов участкалари тузилади.
Шунингдек, хорижда вақтинча ёки доимий яшаётган фуқаролар, уларнинг мурожаатларига асосан хориждаги сайлов участкаларидаги сайловчилар рўйхатига киритилади.
Бундан ташқари, фуқаролар ТИВ расмий веб-сайти орқали электрон шаклда хориждаги сайлов участкасининг сайловчилар рўйхатига киритиш тўғрисидаги мурожаатини сайловга ўн беш кун қолгунга қадар бериши мумкин.
Шунингдек, мажлис доирасида Оммавий ахборот воситалари вакилларининг аккредитациядан ўтказиш масаласи кўриб чиқилди. Сайлов кампанияси даврида оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш тартиби тўғрисида низомга мувофиқ шу кунга қадар МСКга аккредитациядан ўтказиш юзасидан мурожаат қилган бир қатор ОАВ вакилларига мандатлар топширилди.
Йиғилиш сўнгида “SAYLOV-2019” мобиль иловасининг тақдимоти ҳам бўлиб ўтди. Мазкур мобиль илова сайлов комиссияларининг самарали фаолияти учун қўшимча қулайлик ва имкониятлар яратади. Ундан сайловга оид қонун ҳужжатлари, сайлов комиссиялари фаоллари ҳақида маълумотлар, сайловчилар, комиссия аъзолари, сиёсий партиялар ва номзодлар ҳамда кузатувчилар учун услубий тавсиялар, сайлов фаолларининг билимини оширишга доир ўқув материаллари, китоблар ва мақолалар, сайлов мавзуси бўйича савол-жавоблар ўрин олган.
Шунингдек, сайловчиларга ўз сайлов участкасини топишида кўмаклашиш учун махсус ҳавола ҳам жойлаштирилган.

В каком порядке будут образованы избирательные участки при зарубежных дипломатических и других представительствах нашей страны? Каким образом они будут сформированы и прикреплены за соответствующими округами?
Именно эти вопросы были в центре внимания очередного заседания Центральной избирательной комиссии, которое состоялось 22 октября. В заседании приняли участие члены ЦИК, представители политических партий и СМИ.
В соответствии со статьей 10 Избирательного кодекса, образование избирательных участков при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан, вопрос об их приписке к округу участков, образуемых за пределами Узбекистана, решается Центральной Избирательной Комиссией. При дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах избирательные участки образуются Центральной избирательной комиссией по представлению Министерства иностранных дел Республики Узбекистан.
Избирательные участки образуются не менее чем за 60 дней до выборов, как правило, с числом не менее 20 избирателей и не более 3 тысяч. Количество избирательных участков не может быть меньше количества округов.
Окружная избирательная комиссия устанавливает нумерацию избирательных участков и организует оповещение избирателей о границах каждого участка с указанием номеров телефона, места нахождения соответствующей участковой комиссии и помещения для голосования.
При проведении выборов депутатов Законодательной палаты, местных Кенгашей окружными избирательными комиссиями по выборам депутатов Законодательной палаты образуются единые избирательные участки.
Также, проживающие за рубежом временно или на постоянной основе граждане на основе их обращений включаются в списки избирателей зарубежных избирательных участков.
Помимо этого, за 15 дней до выборов, граждане могут через веб-сайт МИД, в электронной форме обратиться в зарубежные избирательные участки, для внесения их в списки избирателей.
В ходе заседания был также рассмотрен вопрос проведения аккредитации представителей СМИ. В соответствии с уставом о порядке проведения аккредитации представителей СМИ, в период избирательной кампании, до сегодняшнего дня целому ряду из обратившихся за аккредитацией представителям СМИ были выданы мандаты.
В итоговой части заседания состоялась презентация мобильного приложения «Выборы-2019». Данное приложение создаст дополнительные возможности и удобства для эффективной деятельности избирательных комиссий. В приложение заложена информация об избирательном законодательстве, активистах избирательных комиссий, избирателях, членах комиссии, методические рекомендации для политических партий и кандидатов, а также наблюдателей, учебные материалы для повышения знаний активистов избирательного процесса, книги и статьи, вопросники на тему выборов.
К тому же, в мобильном приложении, для содействия в поиске своего участка избирателями, размещена дополнительная информация.