МСКнинг янги талқиндаги сайти ишга туширилди
Жорий йилнинг 25 октябрь куни Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Йиғилишда МСК аъзолари, ОАВ ва сиёсий партиялар вакиллари иштирок этди.
Кун тартибидан “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишни молиялаштириш ҳамда маблағлардан фойдаланиш тартиби тўғрисида”ги Йўриқномага ўзгартириш киритиш ҳамда Оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш каби масалалар ўрин олди.
Марказий сайлов комиссияси томонидан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига бўлиб ўтадиган сайловлар бўйича сайлов кампаниясини ёритиш юзасидан мамлакатимиз ва чет эл журналистларини аккредитациядан ўтказиш давом этмоқда. Шу кунга қадар МСКга 20 дан ортиқ ОАВ 200 дан зиёд журналист ва техник ходимларини аккредитациядан ўтказишни сўраб мурожаат қилди.
Шундан келиб чиқиб, тадбир доирасида оммавий ахборот воситалари вакилларининг аккредитациядан ўтказиш масаласи кўриб чиқилди. Сайлов кампанияси даврида оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш тартиби тўғрисида низомга мувофиқ шу кунга қадар МСКга аккредитациядан ўтказиш юзасидан мурожаат қилган бир қатор ОАВ вакилларига мандатлар топширилди.
Шунингдек, мажлис доирасида Марказий сайлов комиссиясининг янги талқиндаги  elections.uz сайтининг тақдимоти бўлиб ўтди.  Сайт янги дизайда иш бошлади. Фойдаланувчилар маълумотларни излашда қийинчиликларга учрамасликлари учун раҳбарият ва комиссия аъзолари, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, қонунчилик, МСК қарорлари, янгиликлар, халқаро ҳамкорлик, эслатмалар ҳамда ОAВ учун керакли маълумотлар билан тўлдирилган алоҳида бўлимлар ташкил этилди. Маълумотлар ўзбек тилининг лотин ва кирилл ёзувларида ҳамда инглиз ва рус тилларида жойлаштирилади.
Шу билан бирга,  Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳар ва вилоятлар кесимида ҳар бир сайлов комиссияси ҳақида маълумот олиш мумкин бўлади. Бу эса вазирлик ва идоралар, ОAВ ҳамда фуқароларга барча сайлов комиссиялари билан алоқа ўрнатишга ёрдам беради. Сайтда кўриш қобилияти паст бўлган инсонлар учун ҳам алоҳида имкониятлар яратилди.
Бундан ташқари фойдаланувчилар олдинлари бўлиб ўтган сайлов ҳамда референдум натижалари билан ҳам танишиб боришлари мумкин.

Запущена новая версия официального сайта ЦИК
25 октября текущего года состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии, в котором приняли участие члены ЦИК, представители политических партий и СМИ.
В повестку дня вошли вопросы внесения изменений в инструкцию " О  финансировании подготовки и проведения выборов в Олий Мажлис Республики Узбекистан, областные , районные и городские Кенгаши народных депутатов а также порядке использования средств" и проведения аккредитации представитедей СМИ.
Со стороны Центральной избирательной комиссии продолжается аккредитация отечественных и зарубежных журналистов, которые будут освещать избирательную кампанию по выборам в парламент и областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов. На сегодняшний день в ЦИК обратились свыше 200 журналистов и технических сотрудников более
20 СМИ, для прохождения аккредитации.
Исходя из этого, в рамках мероприятия был рассмотрен вопрос проведения аккредитации представителей СМИ. В соответствии с уставом о пордке проведения аккредитации представителей СМИ в период избирательной кампании, целому ряду представителей СМИ, обратившимся за аккредитацией в ЦИК уже вручены мандаты.
Помимо этого, в ходе заседания состоялась презентация новой версии сайта elections.uz Центральной избирательной комиссии.
Дизайн сайта полностью обновлен. Для того, чтобы у пользователей не возникало трудностей в поиске информации, организованы разделы, вобравшие в себя данные о руководстве и членах комиссии, нормативно-правовых документах, законодательстве, решениях ЦИК, новостях, международном сотрудничестве, напоминаниях, по каждой детали, которая может заинтересовать представителя СМИ. Информация размещается на узбекском языке на латинице и кириллице, а также на английском и русском языках.
К тому же, можно будет получить информацию о каждой избирательной комиссии, в разрезе Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкент. Это поможет установит связь министерствам и ведомствам, СМИ и гражданам со всеми избирательными комиссиями. На сайте созданы специальные возможности для людей с пониженным  зрением.