МСКнинг янги талқиндаги сайти ишга туширилди
Жорий йилнинг 25 октябрь куни Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Йиғилишда МСК аъзолари, ОАВ ва сиёсий партиялар вакиллари иштирок этди.
Кун тартибидан “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишни молиялаштириш ҳамда маблағлардан фойдаланиш тартиби тўғрисида”ги Йўриқномага ўзгартириш киритиш ҳамда Оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш каби масалалар ўрин олди.
Марказий сайлов комиссияси томонидан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига бўлиб ўтадиган сайловлар бўйича сайлов кампаниясини ёритиш юзасидан мамлакатимиз ва чет эл журналистларини аккредитациядан ўтказиш давом этмоқда. Шу кунга қадар МСКга 20 дан ортиқ ОАВ 200 дан зиёд журналист ва техник ходимларини аккредитациядан ўтказишни сўраб мурожаат қилди.
Шундан келиб чиқиб, тадбир доирасида оммавий ахборот воситалари вакилларининг аккредитациядан ўтказиш масаласи кўриб чиқилди. Сайлов кампанияси даврида оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш тартиби тўғрисида низомга мувофиқ шу кунга қадар МСКга аккредитациядан ўтказиш юзасидан мурожаат қилган бир қатор ОАВ вакилларига мандатлар топширилди.
Шунингдек, мажлис доирасида Марказий сайлов комиссиясининг янги талқиндаги  elections.uz сайтининг тақдимоти бўлиб ўтди.  Сайт янги дизайда иш бошлади. Фойдаланувчилар маълумотларни излашда қийинчиликларга учрамасликлари учун раҳбарият ва комиссия аъзолари, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, қонунчилик, МСК қарорлари, янгиликлар, халқаро ҳамкорлик, эслатмалар ҳамда ОAВ учун керакли маълумотлар билан тўлдирилган алоҳида бўлимлар ташкил этилди. Маълумотлар ўзбек тилининг лотин ва кирилл ёзувларида ҳамда инглиз ва рус тилларида жойлаштирилади.
Шу билан бирга,  Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳар ва вилоятлар кесимида ҳар бир сайлов комиссияси ҳақида маълумот олиш мумкин бўлади. Бу эса вазирлик ва идоралар, ОAВ ҳамда фуқароларга барча сайлов комиссиялари билан алоқа ўрнатишга ёрдам беради. Сайтда кўриш қобилияти паст бўлган инсонлар учун ҳам алоҳида имкониятлар яратилди.
Бундан ташқари фойдаланувчилар олдинлари бўлиб ўтган сайлов ҳамда референдум натижалари билан ҳам танишиб боришлари мумкин.

The new version of official web-site of the Central Election Commission has been launched
On October 25, 2019, the next meeting of the CEC was held. The event was attended by the members of CEC, representatives of political parties and mass media.
The agenda included such issues as modification of instruction “On financing preparatory and conduct elections to Legislative Chamber of Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, regional, sub-regional and city Kengashes of people’s deputies as well as the procedure for the use of funds” and holding accreditation to the representatives of mass media.
From the side of CEC is continuing accreditation of domestic and foreign journalists, which will cover the election campaign for elections to parliament and regional, sub-regional and city Kengashes of people's deputies. Over 200 journalists and technical staff more than 20 Mass Media Organizations have contacted the CEC until today.
Based on this, at the event accreditation issue of media representatives was considered. In accordance with the provision on the procedure for accrediting media representatives during the election campaign, a number of media representatives who applied for accreditation to the CEC have already been given mandates.
During the meeting, a presentation of the new version of the website (election.uz) of the Central Election Commission was presented.
The design of the site is completely updated. In order to ensure that users do not have difficulties in finding information, sections are organized that incorporate information about the administration and members of the commission, regulatory documents, legislation, decisions of the CEC, news, international cooperation, reminders, for every detail that may be of interest media representative. Information is posted in Uzbek (Latin and Cyrillic), as well as in English and Russian languages.
Moreover, it will be possible to obtain information about each election commission, in the section of the Republic of Karakalpakstan, regions and the city of Tashkent. This will help establish a link between ministries and departments, the media and citizens with all election commissions. The site has created special opportunities for people with low vision.