Сайлов жараёнидаги ўзаро ҳамкорлик инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлашга хизмат қилади
2019 йилнинг 29 октябрь куни Марказий сайлов комиссияси ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ўртасида Меморандум имзоланди.
Меморандумга кўра, тарафлар 2019 йил 22-декабрда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ҳамда Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари депутатлигига бўлиб ўтадиган сайловларда фуқароларнинг сиёсий ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида ўзаро ҳамкорлик қилади.
Маълумот ўрнида айтиш жоиз, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) лавозими 1995 йилда ташкил этилган.
Омбудсман ўз фаолиятини Ўзбекистон Республикаси Конституцияси “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонун ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар асосида олиб боради. Вакил – мансабдор шахс бўлиб, унга давлат органлари, корхоналар, муассасалар, ташкилотлар ва мансабдор шахслар томонидан инсон ҳуқуқлари ҳамда эркинликлари тўғрисидаги қонун ҳужжатларига риоя этилиши устидан парламент назоратини таъминлаш ваколатлари берилган.
Меморандумда фуқароларнинг сиёсий ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш, уларнинг мурожаатларини давлат органлари томонидан кўриб чиқилишида қонун ҳужжатларига риоя этилишини назорат қилиш, шунингдек, сайловчилар ва номзодлар ҳуқуқларининг устуворлиги принципини таъминлаш назарда тутилган.
Томонлар ўз ваколатларидан келиб чиқиб, фуқароларнинг сиёсий ҳуқуқлари, ҳусусан сайлов ҳуқуқларига оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг мазмун-моҳиятини ҳамкорликда кенг жамоатчиликка етказиш, ҳарбий қисмларда, қамоқда сақлаш ва озодликдан маҳрум этиш жойларида тузилган сайлов участкаларида ҳамкорликда мониторингларни амалга ошириш, қонунчиликка мувофиқ жисмоний имконияти чекланган шахсларнинг сайлов жараёнида ҳуқуқлари таъминланишини мониторинг қилиш, сайловчилар ва номзодлардан тушаётган мурожаатларни ҳамкорликда кўриб чиқиш ва тегишли қонуний чораларни кўриш ҳамда сайлов қонунчилиги бузилиши ҳолатларини бартараф этиш борасида  тегишли давлат органлари билан ҳамкорлик қилади.
Мазкур Меморандумда белгиланган вазифаларни амалга ошириш мақсадида томонлар ҳамкорликни қуйидаги тартибда амалга оширади:
- Фуқароларнинг сиёсий ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорликни амалга ошириш мақсадида ишчи гуруҳлари ташкил этилади;
- Томонлар ваколатига кирувчи масалалар юзасидан тегишли маълумотларни (статистик, таҳлилий материаллар, хулосалар ва бошқа ахборотлар) алмашади;
- Томонлар ҳамкорликда семинарлар, давра суҳбатлари, конференциялар, ОАВда чиқишлар ва бошқа тарғибот тадбирларини ташкил этади.
Томонлар ўртасида имзоланган Меморандум, Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодекси ва сайлов қонунчилигига киритилган сўнгги янгиликлар, Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг сайлов масалаларини тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларининг мазмун-моҳияти, шунингдек сайловчиларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини кенг тушунтириш бўйича ишлар самарадорлигини янада ошириш мақсадида Марказий сайлов комиссияси томонидан жорий йил 11-октябрда қабул қилинган “Сайлов қонунчилиги тарғиботи ойлигини ташкил этиш ва ўтказиш” ҳақидаги қарор ижросида ҳам муҳим ўрин тутади.

29 октября 2019 года, между Центральной избирательной комиссией и уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсманом) подписан меморандум.
В соответствии с меморандумом, стороны будут сотрудничать в целях обеспечения политических прав и законных интересов граждан в рамках предстоящих выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса, областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов.
Отметим, что должность уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) была учреждена в 1995 году.
Омбудсман ведёт свою деятельность на основе Конституции, Закона
"Об уполномоченном по правам человека (Омбудсмане)" и других нормативно-правовых документов. Уполномоченный - должное лицо, которому предоставлены полномочия парламентского контроля по исполнению государственными органами, предприятиями, учреждениями, организациями и должностными лицами законодательных актов в области обеспечения прав и свобод граждан.
В меморандум включены вопросы усиления гарантий защиты политических прав и законных интересов граждан, контроля за применением законодательных актов при рассмотрении обращений граждан в государственные органы, а также обеспечения принципа верховенства прав кандидатов.
Стороны, исходя из своих полномочий, будут сотрудничать с государственными органами в вопросах доведения значения до широкой общественности политических прав человека, в том числе нормативно-правовых документов относительно избирательных прав, совместного мониторинга в военных частях, местах заключения под стражу и тюрьмах, где будут организованы избирательные участки, проведения мониторинга за обеспечением избирательных прав людей с ограниченными физическими возможностями, совместного рассмотрения обращений избирателей, кандидатов и вынесения соответствующих законных решений, а также предотвращения случаев нарушения избирательного законодательства.
В целях реализации поставленных задач в меморандуме, стороны будут осуществлять сотрудничество в следующем порядке:
- В целях осуществления сотрудничества в сфере защиты политических прав и законных интересов граждан будут создаваться рабочие группы;
- Стороны, в рамках своей компетенции будут обмениваться статистическими данными, аналитическими материалами, заключениями и другой информацией;
- Стороны будут проводить совместные семинары, круглые столы, конференции, брифинги для СМИ и другие пропангандистские мероприятия.
Подписанный сторонами меморандум играет важную роль в исполнении решения ЦИК от 11 октября 2019 года " Об организации и проведении месячника пропаганды избирательного законодательства", в частности дальнейшего повышения эффективности работ по разъяснению последних нововведений в избирательный кодекс и избирательное законодательство, значения нормативно-правовых документов Центризбиркома, регулирующих избирательный процесс, а также разъяснения прав и свобод граждан.