Сайлов жараёнидаги ўзаро ҳамкорлик инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлашга хизмат қилади
2019 йилнинг 29 октябрь куни Марказий сайлов комиссияси ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ўртасида Меморандум имзоланди.
Меморандумга кўра, тарафлар 2019 йил 22-декабрда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ҳамда Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари депутатлигига бўлиб ўтадиган сайловларда фуқароларнинг сиёсий ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида ўзаро ҳамкорлик қилади.
Маълумот ўрнида айтиш жоиз, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) лавозими 1995 йилда ташкил этилган.
Омбудсман ўз фаолиятини Ўзбекистон Республикаси Конституцияси “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонун ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар асосида олиб боради. Вакил – мансабдор шахс бўлиб, унга давлат органлари, корхоналар, муассасалар, ташкилотлар ва мансабдор шахслар томонидан инсон ҳуқуқлари ҳамда эркинликлари тўғрисидаги қонун ҳужжатларига риоя этилиши устидан парламент назоратини таъминлаш ваколатлари берилган.
Меморандумда фуқароларнинг сиёсий ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш, уларнинг мурожаатларини давлат органлари томонидан кўриб чиқилишида қонун ҳужжатларига риоя этилишини назорат қилиш, шунингдек, сайловчилар ва номзодлар ҳуқуқларининг устуворлиги принципини таъминлаш назарда тутилган.
Томонлар ўз ваколатларидан келиб чиқиб, фуқароларнинг сиёсий ҳуқуқлари, ҳусусан сайлов ҳуқуқларига оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг мазмун-моҳиятини ҳамкорликда кенг жамоатчиликка етказиш, ҳарбий қисмларда, қамоқда сақлаш ва озодликдан маҳрум этиш жойларида тузилган сайлов участкаларида ҳамкорликда мониторингларни амалга ошириш, қонунчиликка мувофиқ жисмоний имконияти чекланган шахсларнинг сайлов жараёнида ҳуқуқлари таъминланишини мониторинг қилиш, сайловчилар ва номзодлардан тушаётган мурожаатларни ҳамкорликда кўриб чиқиш ва тегишли қонуний чораларни кўриш ҳамда сайлов қонунчилиги бузилиши ҳолатларини бартараф этиш борасида  тегишли давлат органлари билан ҳамкорлик қилади.
Мазкур Меморандумда белгиланган вазифаларни амалга ошириш мақсадида томонлар ҳамкорликни қуйидаги тартибда амалга оширади:
- Фуқароларнинг сиёсий ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорликни амалга ошириш мақсадида ишчи гуруҳлари ташкил этилади;
- Томонлар ваколатига кирувчи масалалар юзасидан тегишли маълумотларни (статистик, таҳлилий материаллар, хулосалар ва бошқа ахборотлар) алмашади;
- Томонлар ҳамкорликда семинарлар, давра суҳбатлари, конференциялар, ОАВда чиқишлар ва бошқа тарғибот тадбирларини ташкил этади.
Томонлар ўртасида имзоланган Меморандум, Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодекси ва сайлов қонунчилигига киритилган сўнгги янгиликлар, Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг сайлов масалаларини тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларининг мазмун-моҳияти, шунингдек сайловчиларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини кенг тушунтириш бўйича ишлар самарадорлигини янада ошириш мақсадида Марказий сайлов комиссияси томонидан жорий йил 11-октябрда қабул қилинган “Сайлов қонунчилиги тарғиботи ойлигини ташкил этиш ва ўтказиш” ҳақидаги қарор ижросида ҳам муҳим ўрин тутади.

Mutual cooperation in the election process will serve to ensure the rights and legitimate interests of citizens
On October 29, 2019, a memorandum was signed between the Central Election Commission and the authorized representative of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman).
In accordance with the memorandum, the parties will cooperate to ensure the political rights and legitimate interests of citizens in the upcoming elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, regional, district and city Kengashes of people's deputies.
It should be noted that the post of the Commissioner for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) was established in 1995.
The Ombudsman conducts its activities on the basis of the Constitution, the Law
"On the Commissioner for Human Rights (Ombudsman)" and other regulatory documents. The Commissioner is a proper person who has been granted the authority of parliamentary control to enforce state acts, enterprises, institutions, organizations and officials of legislative acts in the field of ensuring the rights and freedoms of citizens.
The memorandum includes issues of strengthening guarantees for the protection of political rights and legitimate interests of citizens, control over the application of legislative acts when considering citizens' appeals to state bodies, and ensuring the principle of the supremacy of the rights of candidates.
The parties, on the basis of their authority, will cooperate with state bodies in raising awareness of political human rights with the general public, including legal documents regarding voting rights, joint monitoring in military units, places of detention and prisons, where polling stations, monitoring the provision of electoral rights of people with disabilities, joint consideration of voters' applications, candidates comrade and make the relevant legal decisions, as well as prevent the occurrence of violations of the electoral legislation. In order to implement the tasks of the memorandum, the parties will cooperate in the following order:
- to implement cooperation in the field of protecting political rights and legitimate interests of citizens by creating working groups;
- The parties, within their competence, will exchange statistical data, analytical materials, conclusions and other information;
- The parties will hold joint seminars, round tables, conferences, media briefings and other promotional events.
The memorandum signed by the parties plays an important role in the implementation of the CEC decision of October 11, 2019 "On the organization and conduct of a month of propaganda of the electoral law," in particular to further improve the efficiency of work to clarify the latest innovations in the election code and electoral law, the significance of the regulatory documents of the Central Election Commission, governing the electoral process, as well as clarifying the rights and freedoms of citizens.