2019 йилнинг 1 ноябрь куни Тошкентда Республика Маънавият ва маърифат маркази ҳамда “Маърифат” тарғиботчилар жамияти, Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси билан ҳамкорликда “Сайлов қонунчилиги тарғиботи ойлиги” доирасида “Сайловда фаоллик асл ватанпарварликдир” мавзуида семинар ўтказилди.
Унда Республика Маънавият ва маърифат маркази ҳамда “Маърифат” тарғиботчилар жамияти аьзолари, Марказий сайлов комиссияси аьзолари ҳамда Тошкент давлат юридик Университети профессор ўқитувчилари иштирок этди. Марказий сайлов комиссиясининг аъзолари Худоёр Маматов – “Сайловлар – инсон ҳуқуқларини таъминлаш кафолати”, Баходиржон Юнусов – “Сайлов қонунчилигидаги янгиликлар”, Академик Нарзулла Жўраев – “Ўзбекистон сайлов жараёни – хориж нигоҳида” каби мавзуларда маъруза қилдилар. Иштирокчиларнинг фикр ва мулоҳазалари, таклиф ва тавсиялари тингланди.
Сайловлар – фуқароларнинг жамият ҳамда давлат ишларини бошқаришдаги иштирокининг асосий шакли, уларнинг ўз сиёсий ҳуқуқларини рўёбга чиқариши, хоҳиш-иродасини эркин ифодалашини таъминлашга хизмат қиладиган муҳим сиёсий тадбир. Сайловларни Конституция ҳамда қонунлар, умумэътироф этилган халқаро демократик стандартлар асосида ўтказиш кўп жиҳатдан фуқароларнинг юксак сиёсий маданияти ва фаоллиги, фуқаролик бурчини чуқур англашига боғлиқ.
Хўш, юртдошларимизнинг сайлов қонунчилигига оид билимлари қандай, уларнинг жорий йил 22-декабрда ўтадиган сайловларга бўлган қизиқишларичи? “Ижтимоий” фикр жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази ўтказган сўровда қатнашган респондентларнинг қарийб 80 фоизи мамлакатимизда руй бераётган сиёсий жараёнларга қизиқади. 75 фоиз ўзбекистонликлар Олий Мажлис Қонунчилик Палатаси ва маҳаллий кенгашлар депутатлари сайловининг қачон ва қайси куни бўлиб ўтишидан хабардор.
Анжуманда таъкидланганидек, “Сайлов куни ўн саккиз ёшга тўлган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари сайлаш ҳуқуқига эгадир. Фуқаролар жинси, ирқий ва миллий мансублиги, тили, динга муносабати, ижтимоий келиб чиқиши, эътиқоди, шахсий ва ижтимоий мавқеи, маълумоти, машғулотининг тури ва хусусиятидан қатъи назар, тенг сайлов ҳуқуқига эгадир”. Бу тамойил сайлов кодексида белгилаб қўйилган.
Жорий йил 22-декабрда бўлиб ўтадиган ушбу сиёсий воқеликда 20 миллион 600 минг сайловчининг сайлов учаскаларига ташриф буюриб, ўз конституциявий бурчини адо этиши кутилмоқда. Яна бир ўрганиш натижаси: Аҳолига қуйидаги - сиз декабрь ойидаги сайловларда шахсан иштирок этасизми?, деган савол берилган. Респондентларнинг 79,7 фоизи ҳа, албатта қатнашаман дея жавоб берган. Демак, сайловларга ҳамюртларимиз катта қизиқиш билан қарамоқда. Чунки, ҳар бир сайловчи шу куни ўз келажаги, Ватан тараққиёти ва тикланишдан юксалиш сари одимлаётган Ўзбекистон учун овоз беради.
Сайлов қонунчилигидаги янгиликларни мунтазам ўзлаштириб бориш мақсадга мувофиқдир. Шу боис, Марказий Сайлов Комиссияси аҳолининг кенг қатламлари, хусусан, хотин-қизлар, ёшлар, айниқса, биринчи марта овоз берадиган фуқаролар, нуронийлар, ногиронлиги бўлган шахслар, ҳарбий хизматчилар, меҳнат жамоалари, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари ўртасида, уларнинг сайлов жараёнида фаоллигини ошириш, сиёсий билим даражасини юксалтиришга қаратилган тарғибот ва ташвиқот ишларини олиб бориш мақсадида, 2019 йилнинг 20 октябридан 20 ноябригача руспубликада “Сайлов қонунчилиги тарғиботи ойлиги”ни эълон қилди.
Учрашув қатнашчилари сайлов қонунчилиги тарғиботи ойлигини ўтказишда ҳар бир маҳалла ва қишлоқ, чекка ҳудудларда истиқомат қилаётган аҳоли вакилларига ушбу муҳим сиёсий тадбирнинг муҳим аҳамияти ҳақида аниқ ҳаётий мисоллар билан тарғиб қилиш бўйича фикр алмашдилар.
Шу мақсадда ҳар бир ташкилот, маҳалла ва меҳнат жамоаларидадавра суҳбатлари ва “Маьнавият соатлари”ни ўтказиш ҳамда таркибий тузилмаларда фаолият юритаётган ходимларининг сиёсий-ҳуқуқий маданиятини ошириш, умумэътироф этилган халқаро сайлов стандартларининг нормалари ва принципларини, тараққий этган хорижий давлатларнинг илғор тажрибасини ўзида мужассам этган миллий сайлов қонунчилиги бўйича тарғибот тадбирларини ўтказиш йўл-йўриқлари белгиланди.

Месячник пропаганды избирательного законодательства вошел в активную стадию
1 ноября 2019 года, в Ташкенте был проведен семинар, организованный Республиканским центром духовности и просветительства, обществом пропагандистов "Маърифат" совместно с Центральной избирательной комиссией, на тему "Активность в выборах истинный патриотизм".
В нем приняли участие члены Республиканского центра духовности и просветительства, республиканского общества пропагандистов "Маърифат", Центризбиркома, а также профессорско-преподавательский состав Ташкентского государственного юридического университета. Члены Центральной избирательной комиссии Худоёр Маматов, Баходиржон Юнусов, Академик Нарзулла Джураев выступили на темы: "Выборы-гарантия обеспечения прав человека", "Нововведения в избирательном законодательстве", "Избирательный процесс Узбекистана-взгляд из-за рубежа" соответственно.
Выборы-основной вид участия граждан в управлении общественными и государственными делами, важное политическое событие, служащее обеспечению воплощения их политических прав, свободному волеизъявлению. Проведение выборов на основе Конституции, законов, общепризнанных международных демократических стандартов, во многом зависит от высокой политической культуры и активности граждан, осознания своего гражданского долга.
Так каков же уровень знаний наших граждан об избирательном законодательстве, проявляют ли они интерес к выборам 22 декабря? Итак, согласно проведенному опросу Центром изучения общественного мнения " Ижтимоий Фикр", порядка 80 процентов респондентов интересуется политическими процессами, происходящими в стране, 75 процентов узбекистанцев осведомлены о том, когда и в какой день пройдут выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные кенгаши народных депутатов.
В ходе мероприятия отмечалось: "Право избирать имеют граждане Республики Узбекистан, достигшие ко дню выборов восемнадцати лет. Граждане, независимо от пола, расовой и национальной принадлежности. языка, отношения к религии, социального происхождения, убеждений, личного и общественного положения, образования, рода и характера занятий, обладают равным избирательным правом". И этот принцип нашел свое отражение и в Новом избирательном кодексе.
22 декабря этого года ожидается, что в данном политическом событии примут участие 22 миллиона 600 тысяч избирателей, которые придя на избирательные участки и отдав свой голос выполнят свой конституционный долг. И еще один факт, итог изучений: На вопрос, примите ли вы лично участие в выборах 22 декабря, 79,7 процентов респондентов ответили: да, конечно, приму участие.  Действительно, узбекистанцы в предвкушении важного политического события. Ведь в этот день они отдадут свой голос за будущее Родины, ее дальнейший стремительный прогресс.
В то же время, необходимо регулярно повышать свой политико-правовой уровень, в том числе за счет знакомства с нововведениями в избирательное законодательство. Проведение же "Месячника пропаганды избирательного законодательства", с 20 октября по 20 ноября, в рамках которого по всей республике проводятся пропагандистские и агитационные мероприятия среди широких слоев населения, в том числе среди женщин, молодежи, особенно среди тех, кто будет голосовать впервые, ветеранов, людей с ограниченными физическими возможностями, военнослужащих, в трудовых коллективах и ННО, повысит уровень их политических знаний и послужит активному участию в выборах. Инициатива уже успела продемонстрировать свою актуальность и своевременность.
Участники семинара обменялись мнениями относительно проведения пропагандистских мероприятий в махаллах и селениях, в том числе отдаленных, на основе ясных жизненных примеров. С этой целью во всех организациях проводятся соответствующие мероприятия, в ходе которых повышается правовая культура сотрудников, проходит инструктаж по общепризнанным, международным принципам и стандартам, передовому опыту развитых стран.