Assalomu alaykum hurmatli brifing ishtirokchilari,
12-dekabrdan boshlab, O‘zbekiston hududidagi 10 260 ta saylov uchastkalarida muddatidan oldin ovoz berish jarayoni boshlandi. Dastlabki kun yakunlariga ko‘ra 1 036 nafar saylov kuni o‘z yashash joyida bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘lmagan saylovchi muddatidan oldin ovoz berish huquqidan foydalandi.
Bunda eng ko‘p Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Farg‘ona viloyatiga 159 tadan to‘g‘ri kelmoqda. Eng kam 10 nafar shaxs Samarqand viloyatida muddatidan oldin ovoz berish huquqidan foydalangan.
Muddatidan oldin ovoz berish jarayoni 18-dekabrga qadar har kuni soat 09-00dan 18-00 gacha saylov uchastkalari binosida o‘tkaziladi.
Barcha saylovchilar bu huquqdan foydalanishlari mumkin. Buning uchun uchastka saylov komissiyasiga ariza bilan murojaat qilish kifoya.
Shuningdek, 12-dekabrdan respublikamizning xorijiy mamlakatlardagi diplomatik vakolatxona va konsullik idoralarida tuzilgan 55 ta saylov uchastkalarda ham muddatidan oldin ovoz berish jarayoni boshlangan.
Xorijdagi uchastka saylov komissiyalari 12-dekabrda saylovchilar zich yashaydigan, ishlaydigan yoki o‘qiydigan joylarda ko‘chma saylov qutilarida sayyor trtibda muddatidan oldin ovoz berishni tashkil qildilar. Saylovlarda 9 308 nafar xorijda istiqomat qilayotgan fuqarolar qatnashdilar.
Xususan, Rossiya Federatsiyasida ko‘chma qutilarda muddatidan oldin ovoz berish jarayoni amalga oshirilib, unda 7 638 nafar fuqarolarimiz qatnashdi.
Xorijdagi muddatidan oldin ovoz berish vaqti va joyi to‘g‘risidagi ma’lumotlar Tashqi ishlar vazirligi, diplomatik vakolatxonalarning rasmiy veb-saytlarida e’lon qilingan.
II. Fuqarolarning murojaatlari bilan ishlash ahvoli to‘g‘risida
Markaziy saylov komissiyasiga saylov kampaniyasi boshlangan kundan e’tiboran bugunga qadar fuqarolardan 338 ta murojaat kelib tushdi.
Hududlar kesimida eng ko‘p murojaat Surxondaryo viloyatiga to‘g‘ri kelmoqda – 69 ta. Eng kam murojaat Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Jizzax viloyatlarida – 10 tadan.
Kelib tushgan murojaatlarning 86 tasi yoki chorak qismi mahalliy kengash deputatligiga nomzodini ko‘rsatish jarayonida noqonuniy aralashuvlar to‘g‘risida bo‘lib, ushbu murojaatlarning 41 tasi qo‘shimcha tekshiruv o‘tkazish uchun prokuratura idoralariga yuborilgan, 45 tasi bo‘yicha ushbu masala partiyalarning vakolatiga kirishi to‘g‘risida tushuntirish berilgan.
75 ta yoki 22% murojaat Qonunchilik palatasi deputatligiga nomzodini ko‘rsatilishida amaliy yordam berish to‘g‘risida bo‘lib, ushbu murojaatlar siyosiy partiyalarga o‘z vakolatida ko‘rib chiqish uchun yuborilgan.
54 ta murojaat deputatlikka nomzodlarning saylovoldi dasturi xususida ma’lumot berish xususida bo‘lib, ular yuzasidan tegishli tushuntirish berilgan.
36 ta murojaat turli ijtimoiy va iktisodiy masalalar, xususan yo‘l va ko‘prik qurish, maktab yoki shifoxonani ta’mirlash to‘g‘risida bo‘lib, ushbu murojaatlar mutasaddi idoralarga yuborilgan.
35 ta murojaat sud-xuquq masalalariga tegishli bo‘lib, ular tegishliligi bo‘yicha sud va huquqni muhofaza qiluvchi idoralariga o‘rganish uchun taqdim qilingan.
32 ta murojaat fuqarolar yig‘ini saylovlariga oid bo‘lib, mazkur murojaatlar tegishiligicha mahalliy hokimlik idoralariga yuborilgan.
20 ta murojaat saylovga oid qonunchilikni takomillashtirish yuzasidan bo‘lib, ular ishda qo‘llash uchun qabul qilib olingan.
Markaziy saylov komissiyasining bevosita vakolatiga kiradigan masala, ya’ni Qonunchilik palatasi saylovlarini o‘tkazishga oid masalalar yuzasidan shikoyatlar kelib tushmagan.
III. Xorijiy tashkilotlar kuzatuv missiyalarining oraliq hisobotlari to‘g‘risida
12-dekabr kuni MDH ning Kuzatuvi missiyasi o‘zining Kuzatuvi natijalari bo‘yicha oraliq hisobotini e’lon qildi.
MDH Missiyasining hisobotida barcha darajadagi saylov komissiyalari a’zolarini kaskad usulida o‘qitish, saylov jarayonlariga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish, aholi o‘rtasida saylov qonunchiligini targ‘ib qilish, nogironlarning, chet elda yashaydigan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining saylov huquqlarini ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar ijobiy baholanmoqda.
MDH kuzatuv missiyasi hisobotida saylovoldi tashviqoti tinch muhitda va yuqori tashkiliy darajada o‘tayotganligi alohida ta’kidlangan.
Bo‘lajak saylovlar taraqqiyotning yangi, demokratik bosqichiga qadam qo‘ygan O‘zbekistonda parlament saylovlari mutlaqo yangi ruhda o‘tayotgani Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining kuzatuv missiyasi tomonidan alohida e’tirof etilgan.
Shuningdek, 12-dekabr kuni Markaziy saylov komissiyasi YeXHT DIIHB saylovlarni kuzatish missiyasi Oraliq hisobotining dastlabki nusxasini oldi.
Missiya tomonidan saylov qonunchiligi va amaliyotini takomillashtirish, davlat boshqaruvini modernizatsiyalash bo‘yicha O‘zbekistonning sa’y-harakatlarini alohida qayd etib o‘tilgan.
Markaziy saylov komissiyasining saylovlarni o‘tkazish tartibi va muddatlariga amal qilish, komissiyadagi ayollar soni ortishi, saylov jarayonlarini boshqarishda zamonaviy axborot kommunikatsion texnologilarni joriy etish, saylovchilarning xabardorligini oshirish va saylov komissiyalari a’zolarini o‘qitishdagi ijobiy natijalar ham alohida qayd etilgan.
Shu kabi ijobiy jihatlar bilan bir qatorda YeXHT DIIHB kuzatuvchilari saylovoldi tashviqoti kuchayib borayotgani, beshta siyosiy partiya vakillari ilk bor jonli efirda namoyish etilayotgan debatlarda qatnashayotgani e’tirof etib, jamoat joylarida partiyalar va ularning nomzodlari to‘g‘risidagi reklama plakatlari juda kam ekanligi, tashviqot tadbirlari asosan yopiq tarzda o‘tkazilib, siyosiy partiyalar va ularning nomzodlari ochiq chinakam raqobatga kirishayotgani kam kuzatilayotganini haqli ravishda ta’kidlagan.
Biz Missiyaning Fikr va so‘z erkinligi, Yig‘ilishlar o‘tkazish erkinligi, Uyushmalarga birlashish erkinligi eng muhim siyosiy huquqlar ekanligini va bu har qanday demokratik huquqiy davlatning asosini tashkil etishi haqidagi fikriga qo‘shilamiz. Bu kabi insonning fundamental huquq va erkinliklarini umume’tirof etilgan xalqaro standartlar asosida to‘laqonli ro‘yobga chiqarish bo‘yicha ishlarni davom ettiramiz.
Biz ommaviy axborot vositalarini siyosiy partiyalarning dasturiy g‘oyalarini yanada chuqurroq tahlil qilish va jamoatchilikka yetkazish masalalarida yanada faolroq bo‘lishga chaqiramiz. Zero bu saylovchilar tomonidan ongli ravishda o‘z tanlovini amalga oshirish imkonini yaratadi.
YeXHT DIIHB saylovlarni kuzatish missiyasining Oraliq hisoboti bugun rasman e’lon qilinishi kutilmoqda.
Fursatdan foydalanib, MDH va YeXHT DIIHB missiyalariga saylov kampaniyasiga oid xolisona baholari uchun ularga minnatdorchilik bildiramiz va ular bilan saylov qonunchiligi va saylov jarayonini takomillashtirish bo‘yicha muloqotni davom ettirishga tayyor ekanligimizni bildiramiz.

Выступление заместителя председателя Центральной избирательной комиссии М.Истамова в Международном пресс-центре
Уважаемые участники брифинга!
Продолжается подготовка к предстоящим 22 декабря 2019 года парламентским выборам.
На сегодняшний день число избирателей, зарегистрированных в Едином списке избирателей, составляет 20 516 710 человек.
I. Досрочное голосование
Начиная с 12 декабря, на 10 260 избирательных участках по всей территории Узбекистана начался процесс досрочного голосования. По итогам первого дня, 1036 избирателей, не имевших возможности проголосовать 22 числа, воспользовались своим правом досрочного голосования. Большая часть из них приходится на Ферганскую область и Республику Каракалспакстан. Самое малое количество людей, воспользовавшихся правом досрочного голосования составляют 10 человек в Самаркандской области.
Досрочное голосование будет проходить каждый день до 18 декабря в помещениях для голосования с 09-00 до 18-00.
Все избиратели могут воспользоваться этим правом. Для этого достаточно обратиться с заявлением в участковую избирательную комиссию.
Кроме того, начиная с 12 декабря началось досрочное голосование на 55 избирательных участках, созданных в дипломатических представительствах и консульских учреждениях Республики Узбекистан за рубежом.
12 декабря участковые избирательные комиссии организовали досрочное голосование в переносных урнах для голосования учащихся, работающих и проживающих на местах граждан. В выборах приняли участие 9 308 граждан, проживающих за рубежом.
В частности, в Российской Федерации прошли процессы досрочного голосования в переносных урнах и в них приняли участие 7638 граждан.
Информация о времени и месте досрочного голосования за рубежом публикуется на официальных сайтах МИД и дипломатических представительств.
II. О порядке рассмотрения обращений граждан
С начала избирательной кампании в ЦИК поступило 338 обращений от граждан.
В Сурхандарьинской области получено наибольшее количество заявок, составляющее 69. Минимальное количество обращений - 10 - поступило из Республики Каракалпакстан и Джизакской области.
Около 86, или часть четверти всех апелляций были поданы местным Кенгашем, что привело к незаконному вмешательству в процесс выдвижения, 41 обращение было передано в прокуратуру для дальнейшего расследования, и 45 жалоб были переданы в полномочия сторон.
Около 75, или 22%, заявлений были направлены в Законодательную палату для оказания практической помощи выдвинутому кандидату, а также эти обращения были направлены политическим партиям.
Было сделано 54 обращения для информирования кандидатов о руководстве по выборам, и были даны различные разъяснения.
36 заявок были направлены властям и адресованы по различным социальным и экономическим вопросам, включая строительство дорог и мостов, ремонт школ или больниц.
35 апелляций были связаны с судебными вопросами, и их юрисдикция была предоставлена судам и правоохранительным органам для изучения.
На гражданские выборы было подано 32 заявления, и эти обращения были переданы в местные органы власти.
Было направлено 20 призывов к улучшению законности выборов, которые были одобрены для воплощения на практике.
В этом отношении не было получено на обсуждение в Центральную избирательную комиссию никаких жалоб со стороны Законодательной палаты.
III. Отчеты наблюдателей миссий иностранных организаций
12 декабря KDC Ning Kuzatawi опубликовал отчет о результатах миссии Guzingau.
Миссия МСУ сообщает, что кадры избирательных комиссий обучаются каскадным образом, внедряют передовые избирательные кампании в современные информационные и коммуникационные технологии и выступают за избирательное законодательство среди населения; инвалиды Республики Узбекистан за границей активно участвуют в деятельности, где все права граждан соблюдаются должным образом.
В заявлении миссии МСУ подчеркивается, что избирательная кампания проводилась спокойно и была организована на высшем уровне.
В Узбекистане, где осуществляется новая прогрессивная демократическая политика, наблюдательной миссией Содружества Независимых Государств предстоящие выборы были отдельно признаны выборами, приводящимися на совершенно новом уровне.
12 декабря Центральная избирательная комиссия получила первый экземпляр Промежуточного отчета Миссии БДИПЧ ОБСЕ по наблюдению за выборами.
Миссия особо отметила деятельность Узбекистана по совершенствованию избирательного законодательства и практическому его улучшению, а также по модернизации государственного управления.
Положительные результаты были отмечены в соблюдении порядка и сроков работы ЦИК, увеличении числа женщин в комиссии, внедрении современных информационных и коммуникационных технологий в управление избирательным процессом, повышении осведомленности избирателей о предстоящих выборах и обучении членов избирательных комиссий.
Наряду с этими изменениями, наблюдатели БДИПЧ ОБСЕ отметили еще несколько положительных фактов: избирательные кампании усиливаются, а пять политических партий впервые участвуют в дебатах в прямом эфире. Но при этом Миссия объективно высказала свое мнение о нехватке рекламных плакатов партий и их кандидатов в общественных местах, закрытости проводимых агитационных мероприятий в большинстве случаев, и о том, что реже наблюдаются процессы открытой конкуренции между политическими партиями и их кандидатами.
Мы согласны с Миссией в том, что право на свободу мысли и слова, право проводить собрания, право объединяться в ассоциации являются наиболее важными политическими правами, которые составляют основу любого демократического правового государства. Мы будем продолжать работать над обеспечением основных прав и свобод человека в соответствии с общепризнанными международными стандартами.
Мы призываем средства массовой информации более углублённо изучать и анализировать идеи, указанные в программах партий, а также активнее распространять их среди общественности. Это позволит избирателям сделать свой выбор сознательно.
Сегодня ожидается официальное объявление Промежуточного отчета миссии БДИПЧ ОБСЕ по наблюдению за процессом выборов.
Пользуясь возможностью, хотим поблагодарить миссии СНГ и БДИПЧ ОБСЕ за их беспристрастную оценку избирательной кампании и выразить нашу готовность продолжить наш диалог с ними по совершенствованию избирательного законодательства и избирательного процесса.