1-noyabr Moldovada prezidentlik saylovlari bo‘lib o‘tadi
2020 yilning 1 noyabr kuni Moldovada prezidentlik saylovlari bo‘lib o‘tadi. Mazkur saylovlar mamlakatda butun mustaqillik tarixidagi to‘rtinchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri prezidentlik saylovlari bo‘ladi. Davlat rahbari mutlaq ko‘pchilikning ikki bosqichli timizi asosida saylanadi. Agar birinchi bosqichda biron bir nomzod 50 foizdan ortiq ovozni ololmasa, ikkinchi bosqich o‘tkaziladi. Bu yilgi prezidentlik saylovlarida ikkinchi bosqich tashkil etilsa u 15 noyabrda bo‘lib o‘tadi.
Moldova Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi quyidagi nomzodlarni ro‘yxatdan o‘tkazdi.
1.Renato Usatыy -"Bizning partiyamiz"siyosiy partisi
2.Andrey Nestase - “DA Platformasi” partiyasi
3.Tudor Deliu - Liberal-demokratik partiyasi
4.Irog Dodon - Mustaqil nomzod (amaldagi prezident)
5.Violetta Ivanova - “Shor” partiyasi
6.Mayya Sandu - “Harakat va birdamlik” partiyasi (PAS)
7.Oktavian Sыku - “Milliy birlik” partiyasi
8.Dorin Kirtoake - “UNIREA” saylov bloki
Ovoz berish kuni jami 2143 ta saylov uchastkalar ochiladi. Ularning 139 tasi xorijda, 42 ta saylov uchastkasi esa Sharqiy Yevropadagi Dnestr ko‘lining chap qirg‘og‘ida joylashgan.
Saylovchilarning davlat reyestrida ro‘yxatdan o‘tgan fuqarolarning umumiy soni 3 million 287 ming 140 nafarga teng.
Markaziy saylov komissiyasi xorijda ovoz beruvchi saylovchilar uchun davlat tilida 467,6 ming va  rus tilida 88,4 mingta jami 556 mingta byulleten chop etadi.
Moldova Respublikasi hududida kamida 10 yil yashagan yoki yashayotgan, 40 yoshga to‘lgan, davlat tilini biladigan va ovoz berish huquqiga ega bo‘lgan fuqaro davlat rahbari lavozimiga o‘z nomzodini qo‘yishi mumkin.
So‘nggi marta Moldovada davlat rahbari 2016 yil oxirida saylangan. unda sosialistlar partiyasidan nomzod Igor Dodon saylovlarda g‘olib chiqgan edi.

Выборы президента Молдовы пройдут 1 ноября
Выборы президента Молдовы намечены на 1 ноября нынешнего года. Выборы 2020 года станут четвертыми прямыми выборами президента Молдовы за всю историю независимости. Глава государства избирается по двухэтапной системе абсолютного большинства. Если ни один кандидат не получит больше 50% голосов в первом туре, будет проведен второй. На президентских выборах этого года в случае организации второго тура он пройдет 15 ноября.
ЦИК зарегистрировала восемь кандидатов.
Ренато Усатый, выдвинутый политической партией «Наша партия»;
Андрей Нэстасе от партии «Платформа DA»;
Тудор Делиу от Либерально-демократической партии;
Игорь Додон, выступающий как независимый кандидат;
Виолета Иванов от партии "Шор";
Майя Санду от Партии «Действие и солидарность»,
Октавиан Цыку от Партии национального единства;
Дорин Киртоакэ от избирательного блока UNIREA.
Всего на президентских выборах откроют 2 143 избирательных участка, 139 из них будут находиться за границей, а 42 участка откроют на левом берегу Днестра.
Общее число граждан, зарегистрированных в Государственном реестре избирателей на этапе завершения процедуры обновления избирательных списков, составляет 3 287 140 человек с правом голоса.
Центризбирком напечатает всего 556 тысяч бюллетеней для избирателей, которые находятся за границей. На государственном языке 467,6 тысячи, а на русском – 88,4 тысячи. На пост главы государства может претендовать гражданин, обладающий избирательным правом, достигший 40-летнего возраста, проживавший или проживающий на территории Республики Молдова не менее 10 лет и владеющий государственным языком.
Последний раз главу государства в Молдове избирали в конце 2016 года. Тогда на выборах победил кандидат от Партии социалистов Игорь Додон.