2020-yil 31-oktyabr kuni Gruziyada parlament saylovlari bo‘lib o‘tadi
31 oktyabr kuni Gruziyada parlament saylovlari bo‘lib o‘tadi. Ularda 48 ta partiya va ikkita blok ishtirok etadi. Saylovlarda Gruziya fuqarolari 150 nafar deputatni saylaydi.  Gruziyada birinchi marta saylovlar yangi aralash tizim bo‘yicha bo‘lib o‘tadi - 120 ta deputat proporsional, 30 nafari esa majoritar tizimiga ko‘ra saylanadi. Saylovoldi kampaniyasi joriy yilning 1 sentyabr kuni rasman boshlandi, saylovda qatnashish uchun 66 sub’yekt ro‘yxatdan o‘tkazildi
Bugungi kunga kelib, Gruziya Markaziy saylov komissiyasi 89 ta mahalliy va 20 ta xalqaro tashkilotlarni ro‘yxatdan o‘tkazdi, ular mamlakatdagi saylovlarni kuzatib boradilar. Saylovlar pandemiya sharoitida o‘tkazilayotgani sababli, Gruziya MSKsi saylovchilar, komissiya a’zolari, xalqaro kuzatuvchilar va OAV vakillari uchun maxsus qoidalarni ishlab chiqdi. Unga ko‘ra komissiya a’zolari, kuzatuvchilar va OAV vakillari saylov uchastkalariga kirishidan oldin ularning tana harorati o‘lchanadi, qo‘llariga dezinfiksiya ishlovi beriladi va maska taqiladi. Komissiya a’zolari shuningdek, qo‘shimcha tibbiy himoya niqoblari (shitlarda) hamda  qo‘lqoplarda bo‘lishadi.
Saylov uchastkalariga kirish oldidan dezinfeksion to‘siqlar, suyuqliklar va koronovirus aniqlangan taqdirda masadli choralar ko‘rish haqidagi axborotlar bo‘ladi. Ovoz berish kabinalari yopiq ovoz berish va sanitariya-gigiyena qoidalariga to‘liq amal qilinishi ta’minlangan holda jihozlanadi va o‘rnatiladi. Saylovchilar uchun talablar oddiyroq bo‘ladi – ularning harorati o‘lchanmaydi, shunchaki tibbiy niqob va qo‘lqop beriladi.

Парламентские выборы пройдут в Грузии 31 октября. В них принимают участие 48 партий и два блока. Всего избирателям предстоит выбрать 150 депутатов. Впервые в Грузии выборы пройдут по новой смешанной системе - 120 депутатов будут избраны по пропорциональной, а 30 – по мажоритарной системе. Предвыборная кампания официально стартовала 1 сентября, для участия в выборах зарегистрировано 66 субъектов.
На сегодняшний день ЦИК Грузии уже зарегистрировала 89 местных и 20 международных организаций, которые будут наблюдать за ходом выборов в стране.
Выборы пройдут несмотря на число заболевших к этому времени в стране. И так, ЦИК разработал следующие правила из-за коронавируса:
- члены участковых комиссий, наблюдатели и представители СМИ пройдут проверку температуры перед входом на участок, после они обработают руки и наденут маски. Члены комиссии будут также в щитах и в перчатках.
- перед входом на участок будут дезбарьер, жидкость для дезинфекции и информация о превентивных мерах при коронавирусе.
- избирательные кабины будут оборудованы так, чтобы не нарушались принцип тайного голосования и санитарно-гигиенические нормы.