Joriy yilning 10 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi tomonidan xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash hamda xalqaro hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha amalga oshirilgan tadbirlarning mantiqiy davomi sifatida “O‘zbekiston Respublikasida olib borilayotgan islohotlarni baholash” mavzusidagi II Xalqaro reytinglar forumi tashkil etildi.
Unda hukumat rasmiylari, xalqaro ekspertlar, olimlar va tadqiqotchilar ishtirok etdi. Mazkur Xalqaro forumda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisi o‘rinbosari Mahmud Istamov ham o‘z ma’ruzasi bilan qatnashdi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi 6 yilda O‘zbekistonda 2 marta parlament va 2 marta prezidentlik saylovlari bo‘lib o‘tdi.
Ayni paytda bu saylovlarda orttirilgan katta amaliy va huquqiy tajriba, shuningdek milliy va xalqaro kuzatuvchilar tomonidan bildirilgan tavsiyalar saylov qonunchiligini yanada takomillashtirish uchun zamin yaratdi.
Shuningdek, 2019 yilda saylovga oid mavjud beshta qonun va o‘nlab qonunosti hujjatlarini o‘zida jamlagan yaxlit Saylov kodeksining qabul qilinishi saylov amaliyotini yanada yangi sifat bosqichiga ko‘tarishda muhim huquqiy zamin yaratgani alohida qayd etildi.
Iqtisodiy va ijtimoiy, siyosiy va huquqiy yalpi sessiyalarlarga bo‘linib o‘tkazilgan Forumda mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarning yil yakuni bo‘yicha sarhisobi hamda ushbu yo‘nalishda davlat idoralari, tadbirkorlar, xorijiy ekspertlar, olimlar, tadqiqotchilarning fikr-mulohaza va tavsiyalari muhokama qilindi.
Forumda Moliya vazirligi tomonidan “O‘zbekiston Respublikasi xalqaro reytinglarda” yagona portali ishga tushirilganligi qayd etildi. Mazkur portal O‘zbekistonning ustuvor xalqaro reyting va indekslarda egallayotgan o‘rinlarini qayd etib borish, vazirlik va idoralarga yuklatilgan vazifalarning ijrosini monitoring qilish hamda monitoring natijalari bo‘yicha aholi, xorijiy tashkilotlar va ekspertlar, ilmiy izlanuvchilar kabi foydalanuvchilarga ochiq va shaffof ma’lumotlarni muntazam yetkazib berishni ta’minlashga xizmat qiladi.

Состоялся II Международный рейтинговый форум по оценке реформ
10 декабря 2020 года Министерством финансов Республики Узбекистан был организован II Международный рейтинговый форум на тему “Оценка реформ, проводимых в Республике Узбекистан” в качестве логического продолжения осуществляемых мероприятий по работе с международными рейтингами и индексами, а также дальнейшему укреплению международного сотрудничества.
В нем приняли участие официальные представители правительства, международные эксперты, ученые и исследователи. В данном Международном форуме выступил с речью заместитель председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Махмуд Истамов.
Как было отмечено, за последние 6 лет в Узбекистане состоялись 2 парламентских и 2 президентских выборов.
В настоящее время, большой практический и правовой опыт, приобретенный в ходе этих выборов, а также рекомендации, данные национальными и международными наблюдателями, создали основу для дальнейшего совершенствования избирательного законодательства.
Также, особо было подчеркнуто, что принятие цельного и единого Избирательного кодекса, объединяющего в себе пяти законов и десятков подзаконных актов в 2019 году, создало важную правовую основу для подъёма избирательной практики на качественно новый уровень.
В ходе Форума, проведенном с разделением на пленарные сессии по экономическим и социальным, политическим и правовым тематикам, были обсуждены итоги проведенных в нашей стране реформ на конец года, а также мнения и рекомендации государственных органов, предпринимателей, зарубежных экспертов, ученых и исследователей в данном направлении.
В Форуме Министерством финансов отмечено о запуске Единого портала “Республика Узбекистан в международных рейтингах”. Данный портал служит фиксацию позиций Узбекистана в приоритетных международных рейтингах и индексах, осуществлению мониторинга за исполнением министерствами и ведомствами возложенных им задач, а также обеспечению по итогам мониторинга предоставления регулярной открытой и прозрачной информации пользователям, в частности населению, международным организациям и экспертам, научным соискателям.