Markaziy saylov komissiyasining majlisida tashkiliy masalalar ko‘rildi
5 fevral kuni Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Komissiya a’zolari hamda xodimlari ishtirok etgan majlis kun tartibidan tashkiliy masalalar o‘rin oldi.
Komissiya a’zolari tomonidan dastavval Mirzo-Ulug‘bek Elchiyevich Abdusalomov O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyaviy sudi Raisi lavozimiga saylangani munosabati bilan uni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi lavozimidan ozod etish to‘g‘risidagi masala ko‘rib chiqildi. Saylov kodeksining 12 va 16-moddalariga binoan M.Abdusalomov Markaziy saylov komissiyasi Raisi lavozimidan ozod etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi Zayniddin Maxamatovich Nizamxodjayev Markaziy saylov komissiyasi a’zosi etib saylanganligi hamda uning Xalq deputatlari Qibray tumani Kengashi deputati vakolati muddatidan oldin tugatilganligi munosabati bilan  u O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari ro‘yxatidan chiqarildi. Saylov kodeksining 12 va 16-moddalari hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining taqdimnomasiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi a’zosi Zayniddin Maxamatovich Nizamxodjayev  O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi etib saylandi.
Markaziy Saylov komissiyasi Raisi o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritib kelgan Mahmud Shuhratovich Istamov Buxoro viloyatining prokurori etib tayinlanganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi a’zosi Qo‘chqorov Bahrom To‘lqinovich O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisining o‘rinbosari etib saylandi.
Majlisda shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi Feruza Farhodovna Eshmatova Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) etib saylanganligi munosabati bilan hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi Abduqodir Hamidovich  Toshqulov O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri etib tayinlanganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari ro‘yxatidan chiqarildi.

Organizational issues were considered by CEC
A regular meeting of the Central Election Commission took place on February 5. It was attended by members and staff of the CEC.  Organizational issues were on the agenda of the meeting
The members of the CEC considered the issue of dismissing Mirzo-Ulugbek Elchievich Abdusalomov from the post of Сhairman of the CEC of the Republic of Uzbekistan in connection with his election as Сhairman Judge of the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan. In accordance with Articles 12 and 16 of the Election Code, M. Abdusalomov was relieved of his position as Chairman of the CEC.
The member of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Nizamkhodjaev Zayniddin Makhamatovich was excluded from the list of members of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan in relation to his election as a member of the CEC and early termination of his powers as a deputy of the Kibray District Kengash of People's Deputies. In accordance with Articles 12 and 16 of the Election Code and the proposal of the President of the Republic of Uzbekistan, a member of the CEC of the Republic of Uzbekistan Nizamkhodjaev Zayniddin Makhamatovich was elected as a Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan.
In connection with the appointment of the Deputy Chairman of the CEC Mahmud Shukhratovich Istamov to the post of the Prosecutor of the Bukhara region, a member of the CEC of the Republic of Uzbekistan Bakhrom Tulkinovich Kuchkarov was elected to the post of Deputy Chairman of the CEC.
Also, at the meeting, a member of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Feruza Farhodovna Eshmatova was excluded from the list of members of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan in connection with her election to the post of Commissioner of the Oliy Majlis for human rights (Ombudsman) and a member of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Abdukodir Hamidovich Toshkulov was also excluded from the list of members of the Senate of the Oliy Majlis in connection with with his appointment of the Minister of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan.
Other issues included in the powers of the Central Election Commission were considered at the meeting.