Buyuk shoir va mutafakkirga yuksak ehtirom
9 fevral - hazrat Alisher Navoiyning tug‘ilgan kuni. Davlatimiz rahbarining 2020 yil  19 oktyabrdagi “Buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida”gi qaroriga binoan ushbu tabarruk sana mamlakatimizda har qachongidan keng va tanatanali nishonlanmoqda. Ulug‘ shoir o‘zining she’riy va nasriy asarlarida yuksak umuminsoniy g‘oyalarni, ona tilimizning beqiyos so‘z boyligi va cheksiz ifoda imkoniyatlarini butun jozibasi va latofati bilan namoyon etib, yer yuzidagi millionlab kitobxonlar qalbidan munosib va mustahkam o‘rin olgan.
Ertalab Toshkentdagi Adiblar hiyobonida, buyuk shoirning muazzam haykali poyida boshlangan tantanali tadbir butun mamlakatimizda - shahar va qishloqlarimiz, ta’lim dargohlari, ilm-ma’rifat mu’assasalarida davom etmoqda. Ilmiy, amaliy va xalqaro anjumanlar, navoiyxonlik kechalari, mushoiralar, viktorinalar, uchrashuvlar bo‘lib o‘tmoqda. Nafaqat mamlakatimizda, ko‘plab xorijiy davlatlarda ham o‘tayotgan bunday qiziqarli tadbirlar shoir dahosiga yuksak ehtirom ramzidir.
Shoirlar, yozuvchilar, ilm-fan namoyondalari, davlat va jamoat arboblari, talaba-yoshlar, maktab o‘quvchilari – Navoiy ijodining minglab, millionlab muxlislari ishtirok etayotgan bunday tadbirlar umumxalq bayrami tusini va ko‘lamini oldi.
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti oldidagi buyuk shoir nomi bilan ataluvchi hiyobonda o‘tgan tantanlarda ham  yuzlab adabiyot muxlislari ishtirok etdi.
Alisher Navoiyning boy va serqirra ijodiy merosini har tomonlama va chuqur o‘rganish, o‘lmas asarlarini yurtimizda va xorijiy mamlakatlarda keng targ‘ib qilish hamda xotirasini abadiylashtirish borasida misli ko‘rilmagan ishlar amalga oshirilayotgani alohida ta’kidlandi.
Jumladan, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti tashkil etilgani, mamlakatimiz hamda bir qator xorijiy davlatlarda haykallari o‘rnatilgani, asarlar to‘plami to‘liq nashrdan chiqarilgani, poytaxtimiz markazidagi ulug‘ bobomizning muazzam me’moriy yodgorligiga mutanosib ravishda Adiblar xiyoboni barpo etilgani madaniy hayotimizdagi ulkan voqealarga aylandi.
Tantanali tadbirda shoirlar va adiblar o‘zlarining Navoyiga bag‘ishlangan asarlaridan, talabalar buyuk shoirning g‘azallaridan o‘qidilar. Olimlar, jumladan, chet ellik ilmiy tadqiqotchilar so‘z mulkining sultoni hayoti, faoliyati va asarlarini o‘rganish va targ‘ib etish borasida erishilayotgan yutuqlar haqida so‘zlab berdilar.
Tantanali tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi  nomidan ham hazrat Alisher Navoiyning haykali  poyiga gullar qo‘yildi.

Высокое уважение к великому поэту и мыслителю
9 февраля - день рождения хазрата Алишера Навои. В соотвествии с Постановлением Главы нашего государства от 19 октября 2020 года «О широком праздновании 580-летия со дня рождения великого поэта и мыслителя Алишера Навои», данная знаменательная дата отмечается в нашей стране как никогда широко и торжественно. Великий поэт в своих стихотворных и прозаических произведениях продемонстрировав высокие общечеловеческие идеи, несравненное словесное богатства нашего родного языка и безграничные возможности выражения со всем его пленительностью и изяшностью, занял достойное и неразрывное место в сердцах миллионов читателей на земле.
Торжественное мероприятие, начавшееся утром у подножия величественного памятника выдающемуся поэту, продолжается по всей нашей стране - городах и селах, учебных центрах, научных и учебных заведениях. Проводятся научно-практические и международные конференции, вечера, чтения, викторины, встречи, посвященные жизни и творчеству Навои. Такие интересные события, которые происходят не только в нашей стране, но и во многих зарубежных государствах, являются символом высокого уважения к гению поэта.
Подобные мероприятия с участием тысячи и миллионов поклонников творчества Навои - поэтов, писателей, деятелей науки, государственных и общественных деятелей, студентов и молодежи, школьников, приняли характер и масштаб общенародного праздника.
В торжественных мероприятиях, состоявшихся в аллее имени великого поэта у здания Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои также участвовали сотни поклонников литературы.
Было особо подчеркнуто, что всесторонне и глубоко изучается богатое и многогранное творческое наследие Алишера Навои, ведется широкая продвижение бессмертных произведений в нашей стране и за рубежом, а также беспрецедентные работы по увековечению его памяти.
В частности, основание Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, установление его статуи в нашей стране и ряде зарубежных государств, полное издание сборника его трудов, проведение реставрация Аллеи литераторов пропорционально величественному архитектурному памятнику нашего выдающегося предка в центре нашей столицы стали важными событиями в нашей культурной жизни.
На торжественном мероприятии поэты и литераторы читали из своих произведений, посвященных Навои, а студенты газелей великого поэта. Ученые, в том числе, зарубежные ученые-исследователи, рассказали об успехах, достигнутых в области изучения и продвижения жизни, деятельности и произведений султана словесного богатства.
В торжественном мероприятии были возложены цветы к памятнику хазрата Алишера Навои также от имени Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан.