SAYLOV QONUNCHILIGI VA AMALIYOTI: SAYLOV HUQUQINING YANGI KAFOLATLARI
“Milliy tiklanishdan – milliy yuksalish sari” ezgu g‘oyasi atrofida birlashib, yuksak maqsad – demokratik va erkin yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida sobitqadamlik bilan amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarni xalqimiz har tomonlama qo‘llab-quvvatlamoqda.
Mazkur mas’uliyatli jarayonda milliy saylov tizimini yanada demokratlashtirish, saylov qonunchiligi va amaliyotini umum e’tirof etilgan xalqaro demokratik standartlarga uyg‘unlashtirish orqali fuqarolarning saylovga oid huquqlarini yanada kengroq va to‘laroq ta’minlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bu - saylov bo‘yicha ekspertlar, jumladan, xalqaro ekspertlar va nufuzli xalqaro tashkilotlarning saylovlarimizni kuzatib borgan missiyalari ham keng e’tirof etgan haqiqatdir. Ular so‘nggi yillarda O‘zbekistonning saylov qonunchiligi va amaliyotida ro‘yobga chiqarilayotgan ulkan o‘zgarishlar haqida so‘z yuritar  ekanlar, ushbu yo‘nalishda tizimli ravishda amalga oshirilayotgan islohotlarning yuksak samaralarini eng muhim muvaffaqiyatlar qatorida qayd etmoqdalar.
Yangi imkoniyatlar
Shiddat bilan o‘zgarayotgan dunyo erishilayotgan muvaffaqiyatlardan xotirjamlikka berilishni emas, takomil va taraqqiyot sari muttasil va dadil intilishni taqozo etadi. O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksi asosida parlamentga va mahalliy kengashlarga ilk bor o‘tkazilgan saylovlar jarayonida orttirilgan tajriba milliy saylov qonunchiligi va amaliyotida ayrim bo‘shliqlar va yechimini kutayotgan vazifalar mavjudligini ko‘rsatdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan shu yil 8 fevral kuni “Saylov qonunchiligi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonunning imzolanishi fuqarolarning saylov huquqi kafolatlarini, davlat va jamiyat boshqaruvidagi ishtirokini yanada kengroq ta’minlashdek ezgu maqsadlar yo‘lida muhim omil bo‘ladi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan hamkor tashkilotlar bilan birgalikda ushbu qonun loyihasi konsepsiyasining ishlab chiqilishidan to parlament qo‘yi palatasida qonun loyihasi sifatida jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilishigacha va Oliy Majlisda qabul qilinishigacha bo‘lgan ulkan jarayon amalga oshirildi. Bu jarayon davlat organlari faoliyatining ochiqligi va xalqchilligining, yurtimizda so‘z erkinligi va oshkoralikni ta’minlash borasida sobitqadamlik bilan amalga oshirilayotgan islohotlar berayotgan yuksak samaralarning yana bir yorqin tasdig‘iga aylandi.
Bu yil davlatimiz va xalqimiz hayotida muhim siyosiy voqea – Prezidentlik saylovi bo‘lib o‘tadi. Davlatimiz rahbarining 2020 yil 29 dekabr kuni Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida: “Markaziy saylov komissiyasi bo‘lajak saylov milliy qonunchiligimiz va umume’tirof etilgan xalqaro demokratik tamoyillar asosida, yuksak saviyada tashkil etilishiga alohida e’tibor qaratishi lozim,”- deb ta’kidlandi.
Bunda o‘tgan saylovlarda xalqaro kuzatuvchilar tomonidan berilgan maqbul tavsiyalarni milliy qonunchilik va amaliyotga tatbiq etish ishlarini davom ettirish muhim vazifalardan biridir.
Izchil ishlarning yuksak samaralari
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan bo‘lajak saylovga tayyorgarlik ishlari pandemiya bilan bog‘liq murakkab sharoitga qaramasdan, jadal boshlab yuborildi va izchil davom etirilmoqda.
Jumladan,  mahalliy davlat hokimiyati organlari bilan hamkorlikda mamlakatimizning barcha hududlarida saylovchilar vakillari, saylov tashkilotchilari va mahalliy rahbarlar ishtirokida 2019 yilgi saylovlarning natijalari va xulosalariga bag‘ishlangan davra suhbatlari o‘tkazildi. Xalqaro va mahalliy ekspertlar hozirligida on-layn muhokamalar yo‘lga qo‘yildi. Ularda mahalliy va xalqaro kuzatuvchilar, xususan YeXHTning Inson huquqlari bo‘yicha byurosi to‘laqonli Missiyasi tomonidan bildirilgan tavsiyalarni milliy saylov qonunchiligi va amaliyotiga tatbiq etishga oid masalalar chuqur tahlil qilindi va umumlashtirildi. “Saylov–2019: yutuqlar, muammolar, takliflar” axborotnomasi o‘zbek, rus va ingliz tillarida chop etildi.
Ushbu to‘plamdan ko‘plab takliflar joy oldi. Saylovlarni yanada samarali tashkil etish, aholining huquqiy bilimi va elektoral madaniyatini yanada yuksaltirish, mahalliy kengashlarga saylov o‘tkazishning uch pog‘onali tizimini optimallashtirish, tuman va shahar saylov komissiyalarining rolini oshirish kabi masalalar shular jumlasidandir.
O‘zbekiston Respublikasini 2017 — 2021 yillarda rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha  Davlat dasturlarida belgilangan vazifalardan kelib chiqib, saylov qonunchiligi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritishga oid qonun loyihasining konsepsiyasi tayyorlandi va uning Oliy Majlis palatalari, tegishli vazirlik va idoralar vakillari, saylov qonunchiligi sohasidagi olimlar, ekspertlar hamda amaliyotchilar  ishtirokidagi on-layn muhokamalari o‘tkazildi. O‘tgan yilning may-iyun oylarida esa qonun loyihasi bo‘yicha jamoatchilik ­muhokamasi bo‘lib o‘tdi. Bildirilgan asosli fikr-mulohaza va takliflar inobatga olindi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan ushbu konsepsiyaning ishlab chiqilishida, eng avvalo, saylovchilarning, ya’ni xalqimizning, hohish-irodasi va istaklari, milliy saylov qonunchiligi va amaliyotida orttirilgan boy tajriba, saylovlarga doir umume’tirof etilgan xalqaro normalar  hamda standartlar, taraqqiy etgan  xorijiy davlatlarning saylovlarni o‘tkazish borasidagi tajribasi hisobga olindi.
Bir so‘z zamiridagi ulkan e’zoz
Shu o‘rinda qonun loyihasidagi davlat hokimiyati vakillik organlariga saylov o‘tkazish vaqtini o‘zgartirishga oid taklif, ayniqsa, ko‘pchilikning e’tiborini tortganini qayd etish joiz.
Sirasini aytganda, Xalq deputatlari Toshkent shahar, Toshkent viloyati kengashlari deputati, Senat a’zosi va Senat Raisining o‘rinbosari ekanligimda,  saylov jarayonlarining ko‘p yillik bevosita ishtirokchisi sifatida oddiy saylovchilardan to saylov tashkilotchilariyu mahalliy rahbarlargacha – ko‘plab fuqarolarning saylovlarni o‘tkazishni iliq kunlarga ko‘chirish borasida bildirgan jo‘yali istak va takliflariga o‘zim ham guvoh bo‘lganman. Biroq saylovlarni yil oxirida o‘tkazish bilan bog‘liq eski an’anani o‘zgartirishga o‘z vaqtida na hafsala, na qunt qilingani bor gap.
Ko‘pchilikning fikricha, saylovlarning qahraton qish -  dekabr oyidan ko‘ra, ochiq-sochiq, iliq oyda o‘tkazilishi har tomonlama va hamma uchun – saylovchilar uchun ham, saylanuvchilar uchun ham, saylovlarni tashkil etuvchilar uchun ham, saylovlardan keyin oliy davlat organlarini o‘z vaqtida shakllantirish uchun  ham juda qulay.
Siyosiy partiyalar vakillari, mahalliy kuzatuvchilar va deputatlar saylov qonunchiligiga kiritilgan bu muhim yangilikni katta quvonch bilan kutib olganiga shubha qilmasa bo‘ladi. Zero, saylovlarning ayni qahraton qish mavsumiga to‘g‘ri kelishi fuqarolarning saylovlardagi faolligiga, saylovoldi tashviqoti tadbirlarini keng qamrovda o‘tkazishga, ayniqsa, ommaviy tadbirlarni tashkil­  etishga salbiy ta’sir etib kelayotgani sir emas.
Qolaversa, saylovlar natijasida konstitusiyaviy qoidalar va xalqaro saylov standartlariga binoan O‘zbekistonning qonun chiqaruvchi hokimiyati va mahalliy davlat hokimiyati vakillik organlarining tarkibi davriylik prinsipi asosida yangilanishi ta’minlanadi. Barcha darajadagi ijroiya hokimiyati qaytadan shakllantiriladi. Bulardan tashqari, yangi yil bayrami, yil yakunlari va sarhisobi, kelgusi yil rejalari, dasturlari bilan bog‘liq g‘oyat muhim jarayonlar bor.
Bunday siyosiy-huquqiy jarayonlar muayyan vaqt va mehnat talab qilishi tabiiy. Prezidentimiz 8 fevral kuni imzolagan yangi qonun bo‘yicha saylov qonunchiligiga kiritilgan  o‘zgartishlarga  binoan, endi Prezidentlikka saylov, Oliy Majlisning Qonunchilik palatasiga, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesiga, viloyatlar, tumanlar, shaharlar davlat hokimiyati vakillik organlariga saylov ularning konstitusiyaviy vakolat muddati tugaydigan yilda – oktyabr oyi uchinchi o‘n kunligining birinchi yakshanbasida o‘tkazilishi belgilandi. Ta’kidlaganimizdek, bunday saylovlar ilgari dekabr oyida o‘tkazilar edi.
Bir qarashda, mamlakatimiz Konstitusiyasining 117-moddasidagi bitta so‘z – “dekabr”ni “oktyabr”ga almashtirib qo‘yish jo‘n va oson ishdek tuyuladi. Lekin necha o‘n yillardan buyon amal qilib kelayotgan bu muddatni o‘zgartirishdek xayrli ish bugun, Yangi O‘zbekiston sharoitida amalga oshirilganida buyuk bir hikmat – xalq fikriga va manfaatlariga hurmat-ehtirom mujassam. Shu jihatdan, davlatimiz rahbari tomonidan nomi qayd etilgan qonunning imzolanishi xalqimiz manfaatlarini ko‘zlab amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar jarayonidagi ulkan e’zoz va g‘amxo‘rlikning amaldagi yana bir ifodasidir.
Takomil va taraqqiyot
Saylov kodeksining tegishli modalariga kiritilgan o‘zgartishlarga ko‘ra, Xalq deputatlari tuman, shahar (Xalq deputatlari Toshkent shahar kengashi bundan mustasno) Kengashiga saylov o‘tkazish bo‘yicha okrug saylov komissiyalari tuzish amaliyotidan voz kechildi. Sababi: o‘zini oqlamadi. Bunday okruglar komissiyalari hududidagi uchastka saylov komissiyalari soni, mutaxassislarning ma’lumotlariga qaraganda, uchtadan oshmasdi. Muqoyasa uchun: Parlament deputatlari saylanadigan okruglarning har biriga yuztagacha uchastka saylov komissiyasi to‘g‘ri keladi.
Xalq deputatlari tuman (shahar) kengashlariga saylov o‘tkazuvchi okrug saylov komissiyalarining optimallashtirilishi natijasida 54 mingdan ortiq a’zodan iborat 5739 okrug saylov komissiyasi endi tuzilmaydi. Bunday maqbullashtirish  ortiqcha vaqt, mehnat va inson resurlarini jalb qilish tashvishiga chek qo‘yish bilan birga, ma’lumotlarga qaraganda, davlat byudjetining 33 milliarddan ortiq  so‘m mablag‘ini tejash imkonini ham beradi.
Xalq deputatlari tuman (shahar) Kengashlariga saylov o‘tkazuvchi okrug saylov komissiyalari instituti tugatilishi va ularning vakolatlari tuman (shahar) saylov komissiyalari zimmasiga yuklanishi munosabati bilan tuman, shahar saylov komissiyalari tarkibi  21 nafar  a’zogacha  kengaytirildi.
Yangi qonunga binoan Saylov kodeksiga kiritilgan qator o‘zgartirishlardan yana biri 23-moddaga, ya’ni uchastka saylov komissiyasini tuzishga taalluqli. Ma’lumki, uchastka saylov komissiyasi okrug saylov komissiyasi tomonidan saylovga kamida qirq kun qolganda tuziladi.
2019 yili o‘tkazilgan saylovlar jarayonida mazkur yo‘nalishda saylov qonunchiligini takomillashtirish  bilan bog‘liq bo‘shlik mavjudligi ma’lum bo‘ldi. Saylov kodeksining 25-moddasida “uchastka saylov komissiyasi a’zolarining yarmidan ko‘pi bitta tashkilotdan tavsiya etilishi mumkin emas”, deb alohida qayd etilgan. Bu ta’kiddan maqsad - saylov jarayonida suiste’molchilik, tanish-bilishchilik kabi qonun buzilishi bilan bog‘liq holatlarning oldini olish. Ammo shifoxonalar, dam olish uylari, harbiy qismlar, mamlakatimizning chet ellardagi diplomatik vakolatxonalari kabi muassasalarda, ularning qat’iy ichki tartib qoidalari talablaridan kelib chiqqanda, saylov uchastkasi a’zolarini bunday tartibda tuzish qiyin.
Shularni e’tiborga olib, yangi qonunga binoan, Saylov kodeksining mazkur moddasi uchinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etildi: “Uchastka saylov komissiyasi a’zolarining yarmidan ko‘pi bitta tashkilotdan tavsiya etilishi mumkin emas, bundan O‘zbekiston Respublikasining chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida, harbiy qismlarda, sanatoriylarda va dam olish uylarida, boshqa stasionar davolash muassasalarida, qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum qilish joylarida tashkil etilgan uchastka saylov komissiyalari mustasno”.
Xorijda ovoz berish
Davlatimiz rahbari uzoqni ko‘zlab yuritayotgan oqilona siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri O‘zbekiston fuqarolarining qayerda yashab turganidan  qat’i nazar, davlat himoyasida bo‘lishi, huquq va erkinliklari, qonuniy manfaatlarini ta’minlashga yo‘naltirilgan.
2019 yildagi saylovlarda xorijda istiqomat qilib turgan saylov yoshidagi barcha vatandoshlarimiz uchun  ilk bor ovoz berish imkoniyati yaratilgani ana shunday yuksak e’tiborning amaldagi ifodasi bo‘ldi. Ta’kidlash o‘rinliki, avvallari bunday siyosiy tadbirlarda faqat konsullik vakolatxonalaridan rasman ro‘yxatdan o‘tgan  o‘zbekistonliklar o‘zlarining konstitusiyaviy huquqlaridan foydalangan. O‘tgan saylovda esa O‘zbekistonning 38 mamlakatda tashkil etilgan 55 saylov uchastkasida chet elda vaqtincha yoki doimiy yashayotgan 112 411 nafar saylovchimiz ovoz berdi. Fuqarolarimiz xorijda zich yashaydigan joylarda ko‘chma saylov qutilari orqali 89 807 nafar saylovchi muddatidan oldin ovoz berishi tashkil qilindi.
Saylov kodeksining chet davlatlarda istiqomat qilib turgan O‘zbekiston fuqarolarini diplomatik vakolatxonalarning konsullik hisobida bo‘lishi yoki bo‘lmasligidan qat’i nazar, saylovchilar ro‘yxatiga kiritish tartibi, xorijiy mamlakatlarda saylovchilar yashayotgan yoki ishlayotgan joyida ko‘chma qutilar orqali ovoz berishning huquqiy asoslari mustahkamlandi.
Endlikda  O‘zbekistonning chet mamlakatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida tuzilgan saylov uchastkalarida saylovchilarning ro‘yxati mazkur muassasalar boshliqlari tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlar asosida tuzilishi belgilab qo‘yildi.
Tuzilgan uchastka saylov komissiyalari chet davlatlarda yashab turgan fuqarolarni saylovchilar ro‘yxati bilan tanishish usuli, joyi va vaqti to‘g‘risida xabardor qiladi.
Xorijda yashab turgan fuqarolar o‘zlarini saylovchilar ro‘yxatiga kiritish to‘g‘risida saylovdan 15 kun oldin yozma shaklda O‘zbekiston Respublikasining diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida tuzilgan uchastka saylov komissiyalariga yoki  Tashqi ishlar vazirligining rasmiy veb-sayti orqali elektron shaklda murojaat qilishi mumkin.
O‘zbekistonning diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida tuzilgan uchastka saylov komissiyalari chet davlatlarda yashab turgan fuqarolarning ularni saylovchilar ro‘yxatiga kiritish to‘g‘risidagi murojaatida ko‘rsatilgan shaxsga doir ma’lumotlarni tekshiradi va fuqaroni saylovchilar ro‘yxatiga kiritish haqidagi masalani hal qiladi. Saylovchilar ro‘yxatiga kiritilgan fuqarolar haqidagi ma’lumotlarni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligiga taqdim etadi.
Tashqi ishlar vazirligi saylovchilar ro‘yxatiga kiritilgan fuqarolar haqidagi ma’lumotlarni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat personallashtirish markaziga Saylovchilarning yagona elektron ro‘yxatiga tegishli tuzatishlar kiritish uchun taqdim etadi.
O‘zbekistonning chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida tuzilgan saylov uchastkalarida ovoz berish saylov kuni ushbu saylov uchastkalari joylashgan yerdagi mahalliy vaqt bilan soat 8.00 dan 20.00 gacha o‘tkazilishining Saylov kodeksida aniq belgilab qo‘yilishi ham xorijda yashab turgan saylovchilar uchun yaratilgan yana bir qulaylikdir.
Hisobini bilgan adashmaydi
Saylov qonunchiligiga saylov komissiyalari zimmasidagi nomzodlarning saylovchilar bilan uchrashuvlarini tashkil etishga oid vazifaning chiqarib tashlanishi, saylovoldi tashviqoti davrida davlat resurslaridan foydalanishning taqiqlanishi, saylov natijalarini e’lon qilish muddatlarining asossiz cho‘zilishining oldini olish maqsadida, saylov komissiyalari qarorlari ustidan shikoyat muddati 10 kundan 5 kunga qadar qisqartirilishiga oid yangi normalarning kiritilgani saylovlarni ochiq-oshkora, shaffof va mustaqillik tamoyillari asosida o‘tkazishga xizmat qiladi.
Shuningdek, siyosiy partiyalarning moliyaviy shaffofligini ta’minlash maqsadida, ular tomonidan saylovdan oldin oraliq va saylovdan so‘ng yakuniy moliyaviy hisobotlarni, shuningdek Hisob palatasining partiyalar faoliyatini tekshirish natijalarini e’lon qilish tartibi joriy etildi.
Bunday hisobdorlik saylov kampaniyasi uchun siyosiy partiyalarga ajratilgan mablag‘larning maqsadli ishlatilishini ta’minlashga xizmat qiladi. Siyosiy partiyalar rahbariyati va mas’ul shaxslari tomonidan ushbu resurslar noto‘g‘ri ishlatilishiga barxam beradi.
Ulkan vazifalarning yuksak mas’uliyati
“Saylov qonunchiligi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonunning 5-moddasida Markaziy saylov komissiyasi Adliya vazirligi va boshqa manfaatdor vazirliklar bilan birgalikda ushbu Qonunning ijrosini, ijrochilarga yetkazilishini hamda mohiyati va ahamiyati aholi o‘rtasida tushuntirilishini ta’minlasin, deb qat’iy belgilab qo‘yilgan.
Shu munosabat bilan Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tegishli vazirlik, idora, ilmiy muassasalar va oliy ta’lim dargohlari bilan hamkorlikda aholining elektoral madaniyatini yuksaltirish, huquqiy savodxonligini oshirishga yo‘naltirilgan ishlar jadal boshlab yuborildi. Bu boradagi hamkorlarimiz safida O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Elektron ommaviy axborot vositalari milliy assosiasiyasi, vaqtli matbuot, internet nashrlarning jurnalistlari va blogerlar borki, biz ko‘rsatayotgan faol yordami uchun ulardan minnatdormiz.
Targ‘ibot va tashviqot ishlari jarayonida Prezident sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishda saylov komissiyalarining tutgan o‘rni to‘g‘risida xabardor qilish, ovoz berishni tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha tartib-taomillarni keng tushuntirishga ham alohida e’tibor qaratiladi.
Bunda targ‘ibotning barcha ilg‘or texnologiyalaridan, jumladan, davra suhbatlari, seminarlar, uchrashuvlar, on-layn muloqotlar, intervyular, konferensiyalar, treninglar, o‘quv darslari, tanlovlar, viktorinalar o‘tkazish, shuningdek, ommaviy axborot vositalari, internetdagi ijtimoiy tarmoqlar imkoniyatlaridan keng va samarali foydalanish nazarda tutilgan.
Shuningdek, hamkor tashkilotlar bilan birgalikda saylov komissiyalari a’zolarini saylov qonunchiligi va Saylovchilarning yagona elektron ro‘yxatidan foydalanishi bo‘yicha operatorlarni to‘rt bosqichda o‘qitish bo‘yicha  ishlar boshlab yuborildi.
Bunday tadbirlarning barchasi pirovard natijada saylov jarayonlari ochiq va oshkora o‘tishini, mamlakatimizning xalqaro demokratiya indeksidagi ko‘rsatkichlari yanada yaxshilanishini  ta’minlash, aholining Prezident saylovida faol ishtirok etishi va yurtimiz taqdiri uchun dahldorlik tuyg‘usini kuchaytirishga xizmat qiladi.
Saylov qonunchiligi takomillashtirilishi munosabati bilan ayrim qonun hujjatlariga kiritilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar mamlakatimizning ijtimoiy-siyosiy hayotida muhim ahamiyat kasb etib, saylovlarda oshkoralik, shaffoflik, haqqoniylik, xolislik va mustaqillik kabi umum e’tirof etgan demokratik prinsiplarning yanada mustahkamlanishida muhim omil bo‘ladi.

Избирательное законодательство и практика: новые гарантии избирательного права
Широкомасштабные реформы, осуществляемые в нашей стране, направлены на формирование демократического и открытого общества, стремящегося к духовному созиданию в эпоху Третьего Ренессанса. Народ Узбекистана, объединившись вокруг идеи «От национального возрождения - к национальному прогрессу», всесторонне поддерживает ускоренное обновление.
В этом важном процессе особое внимание уделяется дальнейшей демократизации нацио­нальной избирательной системы, гармонизации избирательного законодательства и практики с общепризнанными международными стандартами, более широкому и полному обес­печению избирательных прав граждан. Этот факт отмечен экспертами по выборам, в том числе международными экспертами и миссиями крупных международных организаций, которые наблюдали за выборами в Узбекистане. Говоря о масштабных изменениях, они отмечают высокие результаты системных реформ в этой сфере как одно из важнейших достижений, произошедших в избирательном законодательстве и практике Узбекистана за последние годы.
Новые возможности
Опыт, накопленный в ходе первых выборов в парламент и местные Кенгаши в соответствии с Избирательным кодексом Республики Узбекистан, показал, что в национальном избирательном законодательстве и практике существуют некоторые пробелы и проблемы, ожидающие своего решения.
Важным фактором на пути достижения таких благородных целей, как обеспечение гарантий права граждан на выборы, их участие в выборах, стал подписанный главой государства Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием избирательного законодательства» от 8 февраля 2021 года.
В этом аспекте Центральной избирательной комиссией (ЦИК) вместе с организациями-парт­нерами проделана большая работа: от разработки концепции законопроекта до его публичного обсуждения в нижней палате парламента и принятия в Олий Мажлисе. Этот процесс стал еще одним ярким подтверждением открытости и демократичности государственных структур в достижении высоких результатов в ходе проводимых реформ по обеспечению свободы слова и прозрачности в нашей стране.
В этом году состоится важное политичес­кое событие в жизни нашего государства и народа - выборы Президента. В Послании главы государства Олий Мажлису 29 декабря 2020 года говорится, что Центральной избирательной комиссии следует обратить особое внимание на организацию предстоящих выборов на высоком уровне на основе национального законодательства и общепризнанных международных демократичес­ких принципов.
Одной из важных задач является продолжение работы по применению к нацио­нальному законодательству и практике приемлемых рекомендаций, данных международными наблюдателями на прошедших выборах.
Высокие результаты последовательной работы
Несмотря на сложные условия, связанные с пандемией, подготовка к предстоящим выборам была активно начата ЦИК и последовательно продолжается.
В частности, во всех регионах страны во взаимодействии с органами исполнительной власти проведены круглые столы по итогам выборов 2019 года с участием представителей избирателей, организаторов выборов и местных руководителей. Налажены онлайн-дискуссии с приглашением международных и отечественных экспертов. Были глубоко проанализированы и обобщены вопросы, касающиеся национального избирательного законодательства и практики, с учетом рекомендаций, данных отечественными и международными наблюдателями, в частности, миссией Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ). Издан на узбекском, русском и английском языках бюллетень «Выборы-2019: достижения, проблемы, предложения».
В этот сборник включено много предложений. Среди основных тем - более эффективная организация выборов, повышение правовых знаний и электоральной культуры населения, оптимизация трехэтапной системы проведения выборов в местные Кенгаши, повышение роли районных и городских избирательных комиссий.
Исходя из задач, обозначенных в государственных программах по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, и в связи с совершенствованием избирательного законодательства подготовлена концепция проекта закона о внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Респуб­лики Узбекистан, проведены онлайн-­обсуждения с участием палат Олий Мажлиса, соответствующих ведомств, ученых, экспертов и практиков в области избирательного законодательства. В мае-июне 2020 года прошло общественное обсуждение законопроекта. Обоснованные предложения учтены.
При разработке законопроекта учтены прежде всего мнения избирателей, накоп­ленный в национальном избирательном законодательстве и практике опыт развитых стран по проведению выборов, общепризнанные в данном аспекте международные нормы и стандарты.
В интересах народа
Следует отметить, что предложение об изменении сроков проведения выборов в представительные органы государственной власти в законопроекте привлекло внимание многих.
По сути дела я, будучи депутатом Ташкентского городского и Ташкентского областного Кенгашей народных депутатов, членом Сената и заместителем председателя Сената, и как многолетний участник избирательного процесса был свидетелем дельных предложений граждан - от прос­тых избирателей до организаторов выборов и местных руководителей - о переносе выборов на теплое время года.
Как считают многие, проведение выборов в более теплый месяц во всех отношениях очень удобно для избирателей, кандидатов, организаторов выборов, для своевременного формирования высших государственных органов после выборов, чем в суровую декабрьскую зиму.
Представители политических партий, местные наблюдатели и депутаты поддержали это важное нововведение в избирательном законодательстве. Ведь не секрет, что совпадение выборов с холодным зимним сезоном негативно сказывается на активности граждан, проведении масштабных избирательных кампаний, особенно на организации массовых мероприятий.
Кроме того, в результате выборов в соответствии с конституционными нормами и международными избирательными стандартами обновится состав законодательной власти Узбекистана и представительных органов местной государственной власти. Будет сформирована исполнительная власть на всех уровнях. К тому же есть важные процессы, связанные с окончанием года и подведением итогов, планами и программами на предстоящий год, празднованием Нового года.
Казалось, нет ничего особенного в том, чтобы заменить в статье 117 Конституции Республики Узбекистан слово «декабрь» на «октябрь». Однако изменение срока, действовавшего на протяжении десятилетий, -мудрое решение, основанное на уважении взглядов и интересов народа, в условиях Нового Узбекистана.
Совершенствование и развитие
Согласно поправкам, внесенным в соответствующие статьи Избирательного кодекса, отменена практика формирования окружных избирательных комиссий для проведения выборов в Кенгаши народных депутатов района, города (за исключением Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов). Этот институт себя не оправдал. Количество участковых избирательных комиссий на территории таких окружных комиссий, по оценкам экспертов, не превышало и трех. Для сравнения: приходится до ста участковых избирательных комиссий в каждом из округов, где избираются депутаты парламента.
Теперь в результате оптимизации не будут составляться 5739 окружных избирательных комиссий в составе свыше 54 тысяч членов окружных избирательных комиссий, проводящих выборы в районные (городские) Кенгаши народных депутатов. Это не только положит конец таким хлопотам, как трата лишнего времени, труда и привлечение человеческих ресурсов, но и сэкономит свыше 33 миллиардов сумов Государственного бюджета.
В связи с упразднением института окружных избирательных комиссий, проводивших выборы в районные (городские) Кенгаши народных депутатов, и передачей их полномочий районным (городским) избирательным комиссиям состав районных и городских избирательных комиссий будет расширен до 21 члена.
Статья 25 Избирательного кодекса ранее гласила: «Более половины членов участковой избирательной комиссии не могут быть рекомендованы из одной организации». Это позволит предотвратить в избирательном процессе разного рода злоупотребления. Однако сложно сформировать состав членов избирательных участковых комиссий в таких учреждениях, как больницы, дома отдыха, воинские части, дипломатические представительства страны в иностранных государствах, поскольку здесь свои строгие требования.
С учетом этого согласно новому закону часть третья статьи 25 Избирательного кодекса изложена в следующей редакции: «Более половины членов участковой избирательной комиссии не могут быть рекомендованы из одной организации, за исключением участковых избирательных комиссий, образованных при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, в воинских частях, санаториях и домах отдыха, больницах и других стационарных лечебных учреждениях, местах содержания под стражей и лишения свободы».
Голосование за рубежом
Среди приоритетов политики нашего государства - обеспечение защиты прав, свобод и законных интересов граждан Республики Узбекистан государством независимо от того, где они проживают.
Практическим проявлением такого высокого внимания стал тот факт, что на выборах 2019 года впервые были существенно расширены возможности для голосования наших соотечественников, проживающих за границей. Следует отметить, что в прош­лом осуществляли свои конституционные права на подобных политических мероприятиях только узбекистанцы, официально зарегистрированные в консульских представительствах. На последних выборах 112 411 узбекистанцев, временно или постоянно проживающих за границей, проголосовали на 55 избирательных участках в 38 странах. Досрочно проголосовали 89 807 избирателей за рубежом посредством переносных урн для голосования.
В Избирательном кодексе укреплен порядок включения граждан Узбекистана, проживающих в иностранных государствах, в списки избирателей независимо от того, находятся ли они на консульском учете в дипломатических представительствах или нет. Укреплена правовая основа для голосования через передвижные урны по месту жительства или работы избирателей в иностранных государствах.
Списки избирателей на избирательных участках, образованных при дипломатических и иных представительствах Респуб­лики Узбекистан в иностранных государствах, составляются на основе данных, представленных главами указанных учреждений.
Участковые избирательные комиссии, образованные при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, информируют граждан, находящихся в иностранных государствах, о способе, месте и времени ознакомления со списками избирателей.
Граждане, находящиеся за рубежом, могут в письменной форме обратиться в участковые избирательные комиссии, образованные при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, или в электронной форме через официальный веб-сайт Министерства иностранных дел Респуб­лики Узбекистан о включении их в список избирателей за 15 дней до выборов.
Участковые избирательные комиссии, образованные при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, проверяют персональные данные, указанные в обращениях граждан, находящихся в иностранных государствах, о включении их в список избирателей и решают вопрос о включении гражданина в список избирателей, предоставляют в Министерство иностранных дел Республики Узбекистан сведения о гражданах, включенных в список избирателей.
Гражданам, находящимся в иностранных государствах, обеспечивается возможность ознакомления с касающимися их данными из списка избирателей также через официальные веб-сайты Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, дипломатических и иных представительств Республики Узбекистан в иностранных государствах.
Голосование в день выборов на избирательных участках, образованных при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, проводится в день выборов с 8.00 до 20.00 по местному времени в месте расположения данных избирательных участков. Это также предоставляет дополнительное удобство.
Деньги любят счет
Внесение в избирательное законодательство новых норм, отменяющих обязанность избирательных комиссий организовывать встречи кандидатов с электоратом, запрещающих использование государственных ресурсов в ходе избирательной кампании, в целях недопущения необоснованного продления сроков объявления результатов выборов сокращающих срок обжалования решений избирательных комиссий с 10 до 5 дней, позволяет проводить выборы, исходя из принципов открытости, прозрачности и независимости.
Для обеспечения финансовой прозрачности политических партий введена процедура публикации предвыборных промежуточных и итоговых финансовых отчетов после выборов, а также результатов проверок деятельности партий Счетной палатой Республики Узбекистан. Такая подотчетность обеспечивает целевое расходование средств, выделенных политическим партиям на избирательную кампанию. Устраняет неправомерное использование этих ресурсов руководством и должностными лицами политических партий.
Важные задачи
В статье 5 Закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием избирательного законодательства» от 8 февраля 2021 года определено: «Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан и другими заинтересованными организациями обеспечить исполнение, доведение до исполнителей и разъяснение среди населения сути и значения настоящего Закона».
В связи с этим со стороны ЦИК совместно с соответствующими министерствами, ведомствами, научными учреждениями и высшими учебными заведениями активизирована работа, направленная на повышение правовой культуры и грамотности населения. Нашими партнерами в этом отношении были и остаются Национальная телерадиокомпания Узбекистана, Национальное информационное агентство Узбекистана, Национальная ассоциация электронных СМИ Узбекистана, журналисты периодической печати и интернет-изданий.
Все мероприятия в конечном счете служат обеспечению открытого и прозрачного прохождения избирательных процессов, дальнейшего улучшения показателей нашей страны в индексе демократии, активного участия населения в Президентских выборах и чувства сопричастности к судьбе нашей Родины.
Внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты в связи с совершенствованием избирательного законодательства сыграет важную роль в общественно-политической жизни страны, станет важным фактором укрепления общепризнанных демократических принципов, таких как открытость, прозрачность, справедливость, беспристрастность и независимость выборов.