Litva Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisi Laura Matyoshaytite bilan uchrashuv
2021-yil 16-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi Z.Nizamxodjayev hamda Litva Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi Laura Matyoshaytite o‘rtasida videomuloqot tarzidagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbir kun tartibidan tomonlar o‘rtasida hamkorlikni kuchaytirish va muzokaralarni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, O‘zbekiston Markaziy saylov komissiyasining yangi rahbariyati bilan yaqindan tanishuv masalalari o‘rin oldi.\
Z.Nizamxodjayev “Saylov qonunchiligi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun qabul qilinganligi va ushbu hujjat bilan qonunchilikka qator o‘zgartirishlar kiritilgani qayd etib o‘tdi.
L.Matyoshaytite xonim mazkur uchrashuv tashkil etilganligi uchun o‘z minnatdorchiligini bildirdi va Z.Nizamxodjayevni O‘zbekiston Respublikasi MSK raisi lavozimiga saylangani bilan tabrikladi. U O‘zbekiston saylov tizimi haqida gapirar ekan, 2019 yilgi parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida shaxsan o‘zi ishtirok etganligi, qabul qilingan Saylov kodeksi asosida o‘tkazilgan saylovlar unda yaxshi taasurot qoldirgani va saylovchilar yagona elektron ro‘yxatning shakllantirilganini yuqori baholadi.
L.Matyoshaytite Litva MSK tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, jumladan joriy yilning aprel oyida mahalliy hokimiyat organlari saylovlariga tayyorgarlik borasida ma’lumot berdi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro tajriba almashinuvini yo‘lga qo‘yish va hamkorlikni kuchaytirishga kelishib olindi.

Встреча с председателем Центральной избирательной комиссии Литовской Республики Лаурой Матйошайтите
16 марта 2021 года состолась встреча в формате видеодиалога между председателем Центральной избирательной комиссии З. Низамходжаевым и председателем Центральной избирательной комиссии Литовской Республики Лаурой Матйошайтите.
На повестке дня мероприятия были вопросы укрепления сотрудничества и налаживания переговоров между сторонами, а также более тесное знакомство с новым руководством Центральной избирательной комиссии Узбекистана.
З. Низамходжаев отметил о принятии Закона “О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием избирательного законодательства” и внесении этим документом ряда изменений в законодательство.
Госпожа Л. Матйошайтите выразила благодарность за организацию данной встречи и поздравила З. Низамходжаева с избранием на пост председателя ЦИК Республики Узбекистан. Говоря об избирательной системе Узбекистана, она отметила, что лично участвовала в качестве международного наблюдателя в парламентских выборах 2019 года и что выборы проведенные на основе принятого Избирательного кодекса, произвели на неё очень положительное впечатление, а также высоко оценила формирования единого электронного списка избирателей.
Л. Матйошайтите проинформировала о работах, проводимых ЦИК Литвы, в том числе по подготовке к выборам в местные органы власти в апреле сего года.