Litva Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisi Laura Matyoshaytite bilan uchrashuv
2021-yil 16-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi Z.Nizamxodjayev hamda Litva Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi Laura Matyoshaytite o‘rtasida videomuloqot tarzidagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbir kun tartibidan tomonlar o‘rtasida hamkorlikni kuchaytirish va muzokaralarni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, O‘zbekiston Markaziy saylov komissiyasining yangi rahbariyati bilan yaqindan tanishuv masalalari o‘rin oldi.\
Z.Nizamxodjayev “Saylov qonunchiligi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun qabul qilinganligi va ushbu hujjat bilan qonunchilikka qator o‘zgartirishlar kiritilgani qayd etib o‘tdi.
L.Matyoshaytite xonim mazkur uchrashuv tashkil etilganligi uchun o‘z minnatdorchiligini bildirdi va Z.Nizamxodjayevni O‘zbekiston Respublikasi MSK raisi lavozimiga saylangani bilan tabrikladi. U O‘zbekiston saylov tizimi haqida gapirar ekan, 2019 yilgi parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida shaxsan o‘zi ishtirok etganligi, qabul qilingan Saylov kodeksi asosida o‘tkazilgan saylovlar unda yaxshi taasurot qoldirgani va saylovchilar yagona elektron ro‘yxatning shakllantirilganini yuqori baholadi.
L.Matyoshaytite Litva MSK tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, jumladan joriy yilning aprel oyida mahalliy hokimiyat organlari saylovlariga tayyorgarlik borasida ma’lumot berdi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro tajriba almashinuvini yo‘lga qo‘yish va hamkorlikni kuchaytirishga kelishib olindi.

Meeting with Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Lithuania Laura Matjoshaityte
On March 16, 2021, a meeting in the format of a video dialogue took place between the Chairman of the Central Election Commission Z. Nizamhodzhaev and the Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Lithuania Laura Matyoshaityte.
The agenda of the event included issues of strengthening cooperation and establishing negotiations between the parties, as well as closer acquaintance with the new leadership of the Central Election Commission of Uzbekistan.
Mrs. L. Matyoshaityte expressed her gratitude for organizing this meeting and congratulated Z. Nizamhodjaev on his election to the post of Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan. Speaking about the electoral system of Uzbekistan, she noted that she personally participated as an international observer in the 2019 parliamentary elections and that the elections held on the basis of the adopted Electoral Code made a very positive impression on her, and also highly appreciated the formation of a single electronic voter list.
L. Matjoshaityte informed about the work carried out by the CEC of Lithuania, including the preparation for the elections to local authorities in April this year.
Following the meeting, the parties agreed to establish an exchange of experience and strengthen cooperation.