O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi Zayniddin Nizamxodjayev “Saylovlar jarayonlari texnologiyalari va saylovlar monitoringi” mavzusida Rossiyaning Sankt-Peterburg shahrida davom etayotgan xalqaro ilmiy-amaliy anjuman doirasida bir qator uchrashuvlar o‘tkazdi. Jumladan, MDH Parlamentlararo Assambleyasi Kengashining Bosh kotibi Dmitriy Kobiskiy bilan ana shunday uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida Z.Nizamxodjayev Bosh kotibga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish ishlarining borishi  va mamlakatimiz milliy saylov tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma’lumot berdi.
D.Kobiskiy MDH Parlamentlararo Assambleyasi Kengashi  tomonidan Hamdo‘stlik mamlakatlaridagi saylovlarni kuzatish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida so‘zlab berdi. MDH Parlamentlararo Assambleyasi monitoring guruhi MDH parlamentlari va MDH Parlamentlararo Assambleyasi Kotibiyatidan tajribali kuzatuvchilarni o‘z safiga birlashtirishini ta’kidladi.  Bosh kotib kuzatuv geografiyasi sezilarli darajada kengayganiga e’tiborni qaratdi: kuzatuv nafaqat saylov o‘tkazayotgan davlat hududidagi saylov uchastkalarida, balki o‘sha mamlakatning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari huzurida tuziladigan saylov uchastkalarida ham olib boriladi.
Markaziy saylov komissiyasi Raisi joriy yilning oktyabr oyida bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etish uchun   MDH Parlamentlararo Assambleyasidan kuzatuvchilar guruhini taklif qildi.
Markaziy saylov komissiyasi Raisi Z.Nizamxodjayev MDH Ijroiy qo‘mitasi Raisi – Ijroiy kotibining birinchi o‘rinbosari Viktor Guminskiy bilan ham uchrashuv o‘tkazdi.
V.Guminskiy MDH Ijroiy qo‘mitasi O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining MDHga a’zo davlatlar saylov organlari rahbarlarining maslahat kengashini tuzish borasidagi tashabbusini qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi. O‘zbekiston tomonidan  ishlab chiqilgan Maslahat kengashiga oid nizom loyihasi MDHga a’zo davlatlarga ko‘rib chiqish uchun yuborilganini ma’lum qildi. Uning qayd etishicha, mazkur nizom loyihasini yanada takomillashtirish va kelishish bo‘yicha ekspertlar guruhining majlisi 2021 yilning 30 iyun kuni videokonferensiya shaklida o‘tkaziladi.
Markaziy saylov komissiyasi Raisi MDH Ijroiy qo‘mitasiga hamkorlik uchun minnatdorlik bildirar ekan,  mazkur kengash MDHga a’zo davlatlar saylov organlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, fuqarolarning saylov huquqi va erkinligini ta’minlash, MDH davlatlarida saylovlar va referendumlar o‘tkazish uchun saylov qonunchiligi, saylov jarayonlari va saylov texnologiyalari sohasida xalqaro standartlarga asoslangan huquqiy shart-sharoitlarni yaratishga xizmat qilishini ta’kidladi.

Встречи Председателя ЦИК на площадках международного форума
Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Зайниддин Низамходжаев провел ряд встреч в рамках участия на международной научно-практической конференции «Технологии избирательного процесса и мониторинга выборов», в Санкт-Петербурге. В частности, организована встреча с Генеральным секретарём Совета МПА СНГ Дмитрием Кобицким.
В ходе встречи З.Низамходжаев проинформировал Генерального секретаря о ходе подготовки к предстоящим выборам Президента Республики Узбекистан и об осуществляемых в стране реформах в избирательной сфере.
Д.Кобицкий рассказал о работе Совета МПА СНГ в наблюдении за выборами в странах Содружества. Он отметил, что в мониторинговую группу МПА СНГ входят опытные наблюдатели из числа парламентариев стран СНГ и Секретариата МПА СНГ. Генеральный секретарь также сделал акцент на том, что значительно расширена география наблюдения: работа ведется не только на избирательных участках в самом государстве, проводящее выборы, но и на зарубежных избирательных участках, созданных при дипломатических представительствах.
Председатель ЦИК пригласил группу наблюдателей от МПА СНГ принять участие в октябре текущего года на выборах Президента Республики Узбекистан.
Также проведена встреча председателя ЦИК З.Низамходжаева с первым заместителем Председателя Исполнительного комитета - Исполнительного секретаря СНГ Виктором Гуминским.
В.Гуминский отметил, что Исполнительный комитет СНГ  поддерживает инициативу ЦИК Узбекистана о создании Консультативного совета руководителей избирательных органов государств участников Содружества Независимых Государств. Он также проинформировал, что разработанная Республикой Узбекистан проект положения о Консультативном совете направлен государствам - участникам СНГ для рассмотрения и планируется проведение заседания экспертной группы по доработке и согласования вышеуказанного проекта положения 30 июня 2021 года в режиме видеоконференции.
Председатель ЦИК выразил благодарность за содействие и поддержку Исполнительный комитет СНГ и отметил, что данный Совет будет способствовать сотрудничеству между избирательными органами государств-членов СНГ в целях обеспечения избирательных прав и свобод граждан, создания правовых условий для проведения в государствах-членах СНГ выборов и референдумов, основанных на международных стандартах в области избирательного законодательства, избирательного процесса и избирательных технологий.