O‘zbekiston delegasiyasi MDH Parlamentlararo Assambleyasining xalqaro forumida ishtirok etmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi Zayniddin Nizamxodjayev boshchiligidagi O‘zbekiston delegasiyasi Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Parlamentlararo Assambleyasi ishtirokchi-davlatlarining Demokratiyani rivojlantirish, parlamentarizm va fuqarolarning saylov huquqlariga rioya etilishini monitoring qilish xalqaro institutining 15 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan xalqaro konferensiyada ishtirok etmoqda.
13 may kuni Rossiyaning Sankt-Peterburg shahrida “Saylovlar jarayonlari texnologiyalari va saylovlar monitoringi” mavzusida xalqaro anjuman boshlandi. Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Parlamentlararo Assambleyasi tomonidan tashkil etilgan xalqaro konferensiyada Hamdo‘stlik davlatlaridan parlamentlar, xalqaro tashkilotlar vakillari,  MDH mamlakatlari saylov organlarining rahbarlari, olimlar va ekspertlar ishtirok etmoqda.
Ikki kun davom etadigan forum doirasida Rossiya Federasiyasi senatorlarining sayyor yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi va unda “Saylovlarni xalqaro kuzatish instituti. Saylov jarayonlariga chetdan aralashuvning oldini olish” masalasi ko‘rib chiqiladi. “Fuqarolar va hokimiyat muloqoti” mavzusida xalqaro seminar o‘tkaziladi. Shuningdek, konferensiyaning yalpi majlisi hamda “Elektron ovoz berish: istiqbol va tahdidlar” mavzusida davra suhbati o‘tkazilishi ham mo‘ljallangan.
Xalqaro konferensiyaning ochilishida MDH Parlamentlararo Assambleyasining Raisi, Rossiya Federasiyasi Federal Yig‘ilishining Raisi V.Matviyenko, MDH Ijroiy qo‘mitasi Raisi – Ijroiy kotibi S.Lebedev, MDH Parlamentlararo Assambleyasi Kengashining rahbari - Bosh kotibi D.Kobiskiy,  YeXHT Parlament Assambleyasining Bosh kotibi  R.Montella, DIIHB direktori M.Mekachchi va boshqalarning anjuman  ishtirokchilarga tabriknomalari tinglandi.
Demokratiyani rivojlantirish, parlamentarizm va fuqarolarning saylov huquqlariga rioya etilishini monitoring qilish xalqaro instituti MDH mamlakatlarida demokratiyani rivojlantirishga ko‘maklashadi. Ushbu tashkilot MDH makonida demokratik institutlarni rivojlantirish va saylov qonunchiligini takomillashtirishga hissa qo‘shib kelmoqda. Institut faoliyati faqat saylovlarni monitoring qilish bilan cheklanmaydi. Chet ellik hamkorlar bilan birgalikda anjumanlar, seminarlar, davra suhbatlari ham o‘tkaziladi. Bunday tadbirlar muhim qarorlar  va boshqa hujjatlar hamda  saylovlar sohasiga oid ilmiy ishlanmalar ishlab chiqilishiga xizmat qiladi.
Konferensiyaning yalpi majlisida O‘zbekiston delegasiyasining saylovlar sohasida mintaqalararo hamkorlik mexanizmlarini mustahkamlash masalalariga bag‘ishlangan chiqishi kutilmoqda.

Делегация Узбекистана принимает участие в международной научно-практической конференции Межпарламентской Ассамблее СНГ
Делегация Узбекистана во главе с Председателем Центральной избирательной комиссии З.Низамходжаевым принимает участие в международном форуме, приуроченном к 15-летней годовщине Международного института мониторинга развития демократии, парламентаризма и соблюдения избирательных прав граждан государств — участников МПА СНГ (МИМРД).
13 мая в Санкт - Петербурге начала свою работу международная научно-практическая конференция «Технологии избирательного процесса и мониторинга выборов», организованная Межпарламентской Ассамблеей СНГ, которая собрала парламентариев государств Содружества, представителей международных организаций, руководителей избирательных органов стран СНГ, ученых и экспертов.
В рамках двухдневного международного форума состоится выездное совещание сенаторов Российской Федерации, на котором будет рассмотрен вопрос  «Институт международного наблюдения за выборами. Противодействие иностранному вмешательству в избирательные процессы», будет проведен международный семинар «Диалог граждан и власти» по изучению опыта государственного строительства и местного самоуправления. Также планируется проведение пленарного заседания конференции и будет организован круглый стол «Электронное голосование: перспективы и вызовы».
Участников конференции приветствовали - Председатель Совета МПА СНГ, Председатель Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации В.Матвиенко, Председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ С.Н.Лебедев, Генеральный секретарь — руководитель Секретариата Совета МПА СНГ Д.Кобицкий, Генеральный секретарь Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Р.Монтелла, директор БДИПЧ М.Мекаччи и другие.
Отмечалось, МИМРД способствует развитию демократии в странах СНГ. Эта авторитетная и уникальная организация вносит существенный вклад в развитие демократических институтов и совершенствование законодательной базы в электоральной сфере на пространстве СНГ, а также в формирование правовой грамотности избирателей. Деятельность Института не ограничена проведением только мониторинга выборов, совместно с зарубежными партнерами организуются конференции, семинары и круглые столы, способствующие принятию важных решений и созданию значимых документов, разрабатываются научные подходы в электоральной сфере.
В ходе пленарного заседания конференции ожидается выступление узбекской делегации по вопросам укрепления механизмов  регионального сотрудничества в сфере выборов.