Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchisi Olivye Shav bilan uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi Zayniddin Nizamxodjayev bilan Shveysariyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Olivye Shavning uchrashuvchi bo‘lib o‘tdi.
Muloqot Birlashgan millatlar tashkiloti Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi o‘rtasida 2019-2021 yillarda O‘zbekistonda saylov jarayonini qo‘llab-quvvatlash loyihasi doirasida o‘tkazildi.
Ta’kidlanganidek, 2019 yil mamlakatimizda o‘tgan parlament saylovlari arafasida yo‘lga qo‘yilgan ushbu hamkorlikka binoan xalqaro ekspertlar tomonidan saylov jarayoni ishtirokchilarining bilim va malakasini oshirish bo‘yicha seminar-treninglar tashkil etilgan edi.
Muloqot chog‘ida saylovlarning ko‘ppartiyaviylik va muqobillik, oshkoralik va transparentlik tamoyillari asosida, jahonda umume’tirof etilgan demokratik standartlarga mos holda o‘tishini, fuqarolarning saylov huquqi kafolatlarini, davlat va jamiyat boshqaruvidagi ishtirokini yanada kengroq ta’minlash borasida O‘zbekistonda qisqa muddat ichida yuksak samarali islohotlar amalga oshirilgani qayd etildi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tasdiqlangan va ijrosi izchillik bilan ta’minlanayotgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha asosiy tadbirlar dasturiga binoan amalga oshirilayotgan ishlarga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Shveysariya elchisi, O‘zbekiston Respublikasida milliy saylov qonunchiligi va amaliyotini takomillashtirish hamda demokratlashtirish borasida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar berayotgan samaralarga yuksak baho berdi.
Do‘stona ruhda o‘tgan uchrashuvda tomonlar ikki davlatning saylov organlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik aloqalarini  yanada  mustahkamlash borasida fikr almashdi.
Onlayn muloqotda, shuningdek, BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori X.Freyzer, BMTTDning O‘zbekistondagi doimiy vakili M.Dimovska ishtirok etdi.

Состоялась встреча Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Зайниддина Низамходжаева и Чрезвычайного и Полномочного Посла Швейцарии в Узбекистане Оливье Шав.
Она была организована в рамках совместного проекта с Представительством ПРООН в Узбекистане “Поддержка избирательного процесса в Узбекистане на 2019-2021 годы”.
Как отмечалось, в рамках данного взаимодействия, налаженным в преддверии парламентских выборов 2019 года в нашей стране, международными экспертами были организованы семинары-тренинги по повышению знаний и квалификации участников избирательного процесса.
В ходе беседы было отмечено, что в Узбекистане за короткий период времени проведены высокоэффективные реформы по дальнейшему обеспечению гарантий избирательного права, участию граждан в управлении государством и обществом. Реформы, которые служат важным фактором в проведении на основе принципов многопартийности и альтернативности, открытости и прозрачности, в соответствии с общепризнанными демократическими стандартами.
Подчеркнуто и успешная работа, проводимая в соответствии с утвержденной Центральной избирательной комиссией Программой основных мероприятий по подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан.
Посол Швейцарии дал высокую оценку реализуемым в Республике Узбекистан последовательным реформам по совершенствованию и демократизации национального избирательного законодательства и практики.
На встрече, состоявшейся в дружественной обстановке стороны обменялись мнениями по дальнейшему укреплению взаимодействия между избирательными органами двух государств.
В онлайн-беседе также приняли участие Постоянный координатор ООН в Узбекистане Х.Фрейзер, Постоянный представитель ООН в Узбекистане М.Димовска.