O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi
16 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining Raisi Zayniddin Nizamxodjayev boshqargan majlisning kun tartibidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha xarajatlar smetasini tasdiqlash, Markaziy saylov komissiyasining ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritishga oid masalalar joy oldi.
“2021 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining davlat byudjeti to‘g‘risida”gi qonunga binoan joriy yilning oktyabr oyida bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlarni moliyalashtirish maqsadida Markaziy saylov komissiyasiga ajratiladigan mablag‘larning cheklangan miqdori 300 milliard so‘m etib belgilangan.
Harajatlar smetasini shakllantirish va Moliya vazirligi bilan kelishishda Saylov kodeksi hamda xalqaro saylov standartlari talablaridan, shuningdek, avvalgi saylovlar tajribasini tahliliy o‘rganish natijalaridan kelib chiqqan holda, Prezident sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonida mablag‘ talab etiladigan barcha jihatlar hisobga olindi.
Jumladan,  14 ta okrug saylov komissiyasining har biriga 56 million 991 ming so‘mdan, shuningdek,  qariyb 10 800 ta uchastka saylov komissiyasining har biriga  11 million 813 ming so‘mdan mablag‘ ajratish rejalashtirilgan.
Majlisda okrug va uchastka saylov komissiyalari uchun ajratilayotgan ushbu mablag‘larning 80 foizdan ko‘prog‘i mazkur komissiyalar a’zolarining ish haqi, kompensasiya hamda yagona ijtimoiy to‘lovlar uchun sarflanishi qayd etildi. Pandemiya sharoitida saylov komissiyalari a’zolari va saylovchilarning salomatligi bilan bog‘liq xavfsizligini ta’minlash uchun shaxsiy himoya vositalari va dezinfeksiyalovchi materiallar xaridiga doir mablag‘lar ham nazarda tutilgan.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tasdiqlangan va ijrosi izchil ta’minlanayotgan Saylov komissiyalari a’zolari malakasini oshirishni tashkil etish konsepsiyasi bo‘yicha trenerlar va monitoring guruhi a’zolarining okrug va uchastka saylov komissiyalari a’zoligiga jalb etiladigan nomzodlarning bilimi va ko‘nikmasini oshirish maqsadida “kaskad” usulida tashkil etilgan o‘quv mashg‘ulotlari uchun 18,4 milliard so‘m ajratilishi rejalashtirilgan. Ushbu mablag‘ning 92 foizi trenerlar va monitoring guruhi a’zolarining ish haqini tashkil etadi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Prezident sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bilan bog‘liq markazlashgan tartibda xarid qilinadigan saylov jihozlari, zarur moddiy-texnik vositalar, tovarlar va xizmatlar uchun ham mablag‘ ajratiladi.
Yig‘ilishda Markaziy saylov komissiyasining bir qator qarorlari saylov qonunchiligiga kiritilgan o‘zgartish va qo‘shimchalarga muvofiqlashtirildi.
Jumladan, saylov va referendumni tashkil etish hamda o‘tkazish sohasidagi huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlar ilgari ma’muriy sudlar tomonidan ko‘rib chiqilgan bo‘lsa, bundan buyon jinoyat ishlari bo‘yicha tuman, shahar sudlari tomonidan ko‘rib chiqiladi. Bu qoida Markaziy saylov komissiyasining tegishli qarorida ham mustahkamlandi.
Endi saylovchilar bilan uchrashuvlar kabi ommaviy tadbirlar ularning o‘tkazilishi joyi va vaqti haqida tuman (shahar) hokimliklari kamida uch kun oldin yozma ravishda xabardor qilingan holda o‘tkaziladi. Bunda, ushbu ommaviy tadbirlarni o‘tkazish uchun ruxsatnoma talab etilmaydi.
Avval O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazishda okrug saylov komissiyalari 9-11 nafargacha a’zodan iborat tarkibda tuzilar edi. Bo‘lib o‘tadigan Prezident saylovida mamlakatimiz bo‘yicha o‘n to‘rtta okrug saylov komissiyasi faoliyat yuritishi,   ayrim okruglarda saylov uchastkalari soni mingtagacha yetishi, saylov uchastkalarining ba’zilarida esa uch ming nafargacha saylovchi ro‘yxatga olinishiga e’tibor qilinsa, okrug saylov komissiyalari tarkibini kengaytirish zarurligi ayon bo‘ladi.
Shu munosabat bilan Saylov kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishga asosan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazish bo‘yicha okrug saylov komissiyalari tarkibini 11-21 nafargacha belgilash yuzasidan Markaziy saylov komissiyasining tegishli qaroriga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Majlisda Markaziy saylov komissiyasining vakolatlariga taalluqli boshqa ayrim masalalar ham ko‘rib chiqildi va tegishli qarorlar qabul qilindi.

Очередное заседание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан
В повестку дня заседания, которое вел Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Зайниддин Низамходжаев, вошли вопросы об утверждении сметы расходов по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан, внесении изменений и дополнений в некоторые постановления ЦИК.
Отмечалось, Законом Республики Узбекистан «О государственном бюджете Республики Узбекистан на 2021 год» на финансирование расходов, связанных с подготовкой и проведением выборов Президента Республики Узбекистан, которые состоятся в октябре текущего года, установлен предельный размер средств, выделяемых Центральной избирательной комиссии в размере 300 миллиардов сумов.
Исходя из требований Избирательного кодекса и международных избирательных стандартов, а также изучения накопленного опыта прошедших выборов, учтены все аспекты, связанные с подготовкой и проведением выборов Президента страны в процессе формирования сметы расходов и согласования с Министерством финансов.
В частности, планируется выделить по 56 миллионов 991 тысяч сумов для каждого из 14 окружного избирательного округа и по 11 миллионов 813 тысяч сумов для каждой из почти 10 800 участковых избирательных комиссий.
На заседании ЦИК отмечалось, что более 80 процентов средств, выделяемых окружным и участковым избирательным комиссиям, будет направлено на оплату труда и компенсацию членам этих избирательных комиссий, а также на разовые социальные выплаты. Также, в условиях пандемии предусмотрены затраты на приобретение средств индивидуальной защиты и дезинфицирующих средств для обеспечения здоровья и безопасности членов избирательных комиссий и избирателей.
По Концепции организации повышения квалификации членов избирательных комиссий, утвержденной ЦИК, планируется выделить 18,4 миллиарда сумов на мероприятия по обучению кандидатов, привлекаемых в члены окружных и участковых избирательных комиссий, организованному «каскадным» методом в целях повышения их знаний и навыков. 92 процента от этой суммы составляет зарплата тренеров и членов мониторинговой группы.
Также ЦИК в централизованном порядке направит соответствующие средства на закупку избирательного оборудования, необходимых материально-технических средств, товаров и услуг, а также обучение в связи с подготовкой и проведением президентских выборов.
Как отмечалось на заседании, в соответствии с изменениями и дополнениями в избирательное законодательство и практику, дела о правонарушениях в сфере организации и проведения выборов и референдума отныне будут рассматриваться районными, городскими судами по уголовным делам. Ранее, такие дела рассматривались административными судами. Эти положения закреплены и в постановлении ЦИК.
Теперь такие массовые мероприятия, как встречи с избирателями, проводятся с письменным уведомлением районных (городских) хокимиятов о месте и времени их проведения не менее чем за три дня. В этом случае разрешение на проведение публичных мероприятий не требуется.
Ранее, окружная избирательная комиссия по выборам Президента Республики Узбекистан образовывалась в составе 9-11 членов комиссии. В каждой окружной избирательной комиссии насчитывается в среднем около тысячи участковых избирательных комиссий. С учетом того, что в большинстве из 1000 участковых избирательных комиссий будут зарегистрированы до 3000 избирателей, нетрудно представить с каким колоссальным объемом работы столкнутся члены окружной избирательной комиссии. В соответствии с принятым Законом, формирование состава окружных избирательных комиссий по выборам Президента Республики Узбекистан из 11-21 членов комиссии, является справедливым решением.
На заседании также были рассмотрены некоторые другие вопросы, входящие в полномочия Центральной избирательной комиссии, и приняты соответствующие решения.