"Zo’r TV” telekanali tomonidan “Bu kun” axborot dasturining Toshkent shahri va viloyatlardagi muxbirlari uchun joriy yilning oktyabr oyida mamlakatimizda bo‘lib o‘tadigan muhim siyosiy voqea - O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bilan bog‘lik jarayonlarda jurnalistlar ishtirokiga bag‘ishlan seminar tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining doimiy asosda ishlovchi a’zosi Baxodir Yunusov Prezident saylovi mamlakatda amalga oshirilayotgan demokratik islohotlar, yaqin va olis istiqbol uchun belgilab olinadigan strategik taraqqiyotning dasturiy vazifalarini amalga oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi.
Mamlakatimiz saylov tizimini isloh qilish va yanada demokratlashtirish, uning huquqiy asoslarini mustahkamlash, milliy qonunchiligimizni saylov huquqiga oid xalqaro standartlarga uyg‘unlashtirishga alohida e’tibor qaratilayotir. Joriy yilning 8 fevral va 31 may kunlari saylov qonunchiligiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritishga doir yangi qonunlarning qabul qilinishi saylov qonunchiligi va amaliyotini takomillashtirilishda muhim omil bo‘ladi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha asosiy tadbirlar dasturi va uning ijrosini hamkor tashkilotlar bilan birgalikda izchillik bilan ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar haqida so‘z yuritildi.
Uchrashuvda mamlakatimiz saylov komissiyalari tizimi, Markaziy saylov komissiyasi, okrug va uchastka saylov komissiyalarining vakolatlari, saylovchilar ro‘yxatini tuzish, saylov oldi tashviqoti va jurnalistlarni saylov komissiyalarida akkreditasiyadan o‘tkazish haqida batafsil tushuntirishlar berildi.
Prezident saylovi jarayonlarini OAVda, jumladan, “Zo’r TV” orqali shaffoflik, ochiqlik va xolislik tamoyillari asosida yoritish bo‘yicha takliflar bildirildi.

Встреча с журналистами
Телеканал “Zo’r TV” для корреспондентов информационной программы “Бу кун” в городе Ташкенте и областях организовал семинар по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан. Это важное политическое событие пройдет в октябре текущего года.
Работающий на постоянной основе член Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Баходир Юнусов отметил, что проводимые Президентские выборы в стране имеют важное значение в реализации демократических реформ, программных задач стратегического развития, определяемых для ближайших и дальнейших перспектив.
Особое внимание уделяется реформированию и дальнейшей демократизации избирательной системы нашей страны, укреплению ее правовой основы, соответствия нашего национального законодательства международным стандартам избирательного права.
8 февраля и 31 мая этого года приняты новые законы о внесении изменений и дополнений в избирательное законодательство, которые послужат важным фактором по улучшению избирательного законодательства и совершенствованию практики.
Обсуждались принятые Центральной избирательной комиссией программа основных мероприятий по подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан и крупномасштабная работа, проведенная совместно с партнерскими организациями по ее исполнению.
На мероприятии дана подробная информация о структуре избирательных комиссий, полномочиях Центральной избирательной комиссии, окружных и участковых избирательных комиссий, составлении списка избирателей, предвыборной агитации и аккредитации журналистов избирательными комиссиями.
Даны предложения по освещению процесса Президентских выборов в СМИ, в том числе и по телеканалу “Zo’r TV” на основе принципов прозрачности, открытости и транспарентности.