SEMINAR-TRENINGLARNING NAVBATDAGI BOSQICHI IYUL OYIDA BO‘LIB O‘TADI
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida  O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tasdiqlangan Saylov komissiyalari a’zolarining malakasini oshirishni tashkil etish konsepsiyasiga binoan o‘tkazilayotgan seminar-treninglarning navbatdagi bosqichi yakunlandi.
7-23 iyun kunlari o‘tgan mazkur bosqichda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi va saylovoldi jarayonlarini qonunda belgilangan tartibda, yuqori saviyada tashkil etish uchun saylov jarayoni tashkilotchilari, ishtirokchilarining saylov qonunchiligi hamda amaliyotiga oid bilimi va amaliy ko‘nikmasini oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Mashg‘ulotlarda tinglovchilar “Bir saylovchi – bir ovoz” tamoyiliga qat’iy amal qilish, saylovchi shaxsan o‘zi ovoz berishining ahamiyatini keng tushuntirish, shuningdek, saylovchilar ro‘yxati bilan ishlash, saylovchilarning yagona elektron ro‘yxati va saylov jarayonini boshqarish axborot tizimidan foydalanish tartibini atroflicha o‘rgandi.
Yana bir diqqatga sazovor jihati shundaki, o‘quv dasturining har bir mavzusi bo‘yicha yuqori malakali ekspertlar tomonidan videodarslar va videoroliklar tayyorlanib, o‘quv jarayonida foydalanish uchun respublika va hududiy trenerlarga taqdim etilgani interfaol usulda tashkil etilgan mashg‘ulotlarda juda qo‘l keldi.
Mazkur bosqichda tayyorlangan hududiy trenerlar tuman va shaharlarga taqsimlanib,  uchastka saylov komissiyasi raisi, rais o‘rinbosari va kotibligiga 33 mingdan ortiq nomzod uchun saylov qonunchiligidagi yangiliklar va ularni amaliyotda qo‘llash masalalari yuzasidan mashg‘ulotlar o‘tkazdi.
Cyeminar-treninglar tuman va shaharlarda tashkil etilgan namunaviy saylov uchastkasi, maxsus jihozlangan auditoriyalar va kompyuter xonasini o‘z ichiga olgan binolarda bo‘lib o‘tdi.  O‘tkazilgan seminar-treninglar yakunida tinglovchilar Oliy va o‘rta-maxsus ta’lim vazirligi huzuridagi Bosh ilmiy metodik markazi ta’lim portalida joylashtirilgan nazorat testlarini topshirdilar. O‘quvlarda ishtirok etgan barcha guruhlar tinglovchilari test jarayonlarida ishtirok etdi.
Hozirda ekspertlar tomonidan o‘nta  mavzu bo‘yicha jami ikki yuzdan ortiq keyslar tuzish ishlari olib borilmoqda. Joriy yilning 12 iyul kuni tuman (shahar)lar darajasida uchastka saylov komissiyalari raislari, ularning o‘rinbosarlari va kotiblari lavozimlariga nomzodlar uchun seminar-treninglarning navbatdagi  bosqichini boshlash rejalashtirilgan.
Shu munosabat bilan, 7-11 iyul kunlari respublika trenerlari va monitoring guruhi a’zolari mashg‘ulotlarini yuqori saviyada tashkil qilish va hududiy trenerlarga metodik ko‘mak berish maqsadida hududlarda bo‘lib, mahalliy trenerlar uchun o‘ziga xos mahorat darslarini o‘tkazadi.

Очередной этап семинаров-тренингов будет проведен в июле
В Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте завершился очередной этап семинар-тренингов, разработанных на основе Концепции обучения членов избирательных комиссий, утвержденной Центральной избирательной комиссией.
На проведенном 7-23 июня этого года этапе семинара, направленного на проведение выборов Президента Республики Узбекистан и предвыборных процессов в порядке, установленном законом и на высоком уровне, внимание акцентировано на повышение знаний и практических навыков организаторов и участников избирательного процесса по законотворчеству и практике его применения.
На занятиях участниками изучены основные правила избирательного процесса, в том числе строгое соблюдение принципа «Один избиратель — один голос», широкое разъяснение избирателям важность отдать голос самому, а также работа со списком избирателей, использование информационной системы при работе с единым электронным списком избирателей и управлением избирательного процесса.
Примечательно, что по каждой теме учебной программы высоковалифицированными экспертами подготовлены видеоуроки и видеоролики. В процессе обучения они были переданы республиканским и региональным тренерам, которые были применены на интерактивных занятиях.
Прошедшие обучение тренеры были распределены по районам и городам. Они провели занятия по нововведениям в избирательное законотворчество и их применение на практике для свыше 33 тысяч кандидатов, которые будут представлены на должности председателей участковых избирательных комиссий, их заместителей и секретарей.
Cеминар-тренинги были организованы в организованных образцовых избирательных участках в районах и городах, компьютерные и другие кабинеты которых специально оснащены для выборов.
По завершению семинаров-тренингов слушатели сдали контрольные тесты на образовательном портале Главного научно-методического центра при Министерстве высшего и среднего специального образования. При этом тесты сдали все слушатели учебных тренингов.
На сегодня экспертами ведется работа по созданию свыше 200 кейсов по 10 темам. 12 июля текущего года намечено проведение семинаров-тренингов для кандидатов на пост председателя, заместителя председателя и секретаря участковых избирательной комиссии районов и городов.
В связи с этим, 7-11 июля республиканские тренеры и члены группы мониторинга в целях проведения занятий на высоком уровне и оказания методического содействия региональным тренерам, выедут в регионы и проведут для них мастер-классы.