Joriy yilda mamlakatimizda bo‘lib o‘tadigan muhim siyosiy jarayon — O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovining ommaviy axborot vositalari orqali yoritishni sifatli va tezkor tashkil etishda Markaziy saylov komissiyasi Matbuot xizmatining o‘rni katta.
Shu bois Markaziy saylov komissiyasi va Birlashgan millatlar tashkiloti Taraqqiyot dasturining (BMT TD) O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda “Saylov jarayonlarini OAV orqali samarali yoritish” mavzuida ikki kunlik seminar-trening tashkil etildi. Unda Markaziy saylov komissiyasi xodimlari ishtirok etdilar.
Tadbir maqsadi – milliy ommaviy axborot vositalarining PR va media materiallari sifatini oshirishga, bo‘lajak prezident saylovlarini keng yoritishga ko‘maklashishdan iborat.
Trening slovakiyalik fasilitator Ivan Godarskiy, tajribali trenerlar Beruniy Alimov hamda Gulmira Shukurovalar tomonidan olib borildi.
Seminarning birinchi kunida “Saylov kampaniyasining ochiqligi va oshkoraligini ta’minlashda saylov komissiyasi Matbuot xizmatlarining roli va ularning OAV bilan hamkorligi”, “Saylov jarayonlarini OAV orqali yoritishda mavjud muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari” kabi mavzular ishtirokchilarning muhokama markazida bo‘ldi.
Slovakiyalik ekspert Ivan Godarskiy saylov jarayonlarini OAV orqali yoritishda MSK Matbuot xizmatining roli, jamoatchilik bilan aloqalar hamda jurnalistlar bilan hamkorlik qilishda xalqaro tajribani qo‘llash amaliyoti haqida so‘z yuritdi.
Seminarning ikkinchi qismida ishtirokchilar guruhlarga bo‘lingan holda saylovlarni yoritishda OAVda mavjud muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llarini amaliy mashg‘ulotlar yordamida ko‘rib chiqdilar. Mashg‘ulotlar so‘ngida aniqlangan muammo va ularni bartaraf etish yuzasidan bildirilgan takliflar umumlashtirildi. Trenerlar tomonidan qayd etilganidek, OAV vakillari o‘zi tayyorlayotgan materiallarining to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri ekanligini tekshirishi va xolis axborot taqdim etishi, jurnalistlarning kasbga oid odob-axloq qoidalariga rioya etishi muhim sanaladi. Bu borada Markaziy saylov komissiyasining Matbuot xizmatidan jurnalistlarni to‘g‘ri va kerakli ma’lumot bilan ta’minlashda tezkorlik talab etiladi.
O‘quv mashg‘ulotining ikkinchi kunida saylovlar davrida PR texnologiyalardan foydalanish, vujudga kelishi mumkin bo‘lgan inqirozli vaziyatlardan chiqib ketish yo‘llari, saylovlarni yoritishda jurnalist etikasi kabi mavzularda maruzalar tinglandi.
Qayd etish joiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonlarini yorituvchi jurnalistlar uchun ham onlayn treninglar o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda.

The Press Service of the Central Election Commission (CEC) plays a critical role in urgent and high-quality coverage of such an important political event of the year, as the elections of the President of the Republic of Uzbekistan.
For this reason, the CEC and the United Nations Development Program (UNDP) Office in Uzbekistan organized a two-day seminar on “Effective media coverage of the election process”. It was attended by the CEC staff.
The aim of the event was to improve the quality of PR and media materials of the national media and to contribute to broader coverage of the upcoming presidential elections.
The first day of the seminar focused on the role of the election commission press service in ensuring the openness and transparency of the election campaign and their cooperation with the media.
The trainers emphasized the role of the CEC press service in covering the electoral process, public relations, as well as the use of foreign experience in interacting with journalists.
In the second part of the seminar, the participants, divided into groups, considered the problems and mechanisms to address them in media coverage of the electoral process. Upon completion of the classes, the participants specified the problems and summarized the proposals.
As was noted by the trainers, it is important for media representatives to check the accuracy of information in their media output and provide it objectively by observing the professional ethics of a journalist.
In this regard, the CEC Press Service would need to provide journalists with reliable and necessary information in due time.
The reports on the use of PR technologies during the electoral period, ways out of crisis situations, journalist ethics in covering elections were presented to the participants.
To note, it is planned to conduct online trainings for journalists who will cover the elections of the President of the Republic of Uzbekistan in the foreseeable future.