Joriy yilda mamlakatimizda bo‘lib o‘tadigan muhim siyosiy jarayon — O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovining ommaviy axborot vositalari orqali yoritishni sifatli va tezkor tashkil etishda Markaziy saylov komissiyasi Matbuot xizmatining o‘rni katta.
Shu bois Markaziy saylov komissiyasi va Birlashgan millatlar tashkiloti Taraqqiyot dasturining (BMT TD) O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda “Saylov jarayonlarini OAV orqali samarali yoritish” mavzuida ikki kunlik seminar-trening tashkil etildi. Unda Markaziy saylov komissiyasi xodimlari ishtirok etdilar.
Tadbir maqsadi – milliy ommaviy axborot vositalarining PR va media materiallari sifatini oshirishga, bo‘lajak prezident saylovlarini keng yoritishga ko‘maklashishdan iborat.
Trening slovakiyalik fasilitator Ivan Godarskiy, tajribali trenerlar Beruniy Alimov hamda Gulmira Shukurovalar tomonidan olib borildi.
Seminarning birinchi kunida “Saylov kampaniyasining ochiqligi va oshkoraligini ta’minlashda saylov komissiyasi Matbuot xizmatlarining roli va ularning OAV bilan hamkorligi”, “Saylov jarayonlarini OAV orqali yoritishda mavjud muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari” kabi mavzular ishtirokchilarning muhokama markazida bo‘ldi.
Slovakiyalik ekspert Ivan Godarskiy saylov jarayonlarini OAV orqali yoritishda MSK Matbuot xizmatining roli, jamoatchilik bilan aloqalar hamda jurnalistlar bilan hamkorlik qilishda xalqaro tajribani qo‘llash amaliyoti haqida so‘z yuritdi.
Seminarning ikkinchi qismida ishtirokchilar guruhlarga bo‘lingan holda saylovlarni yoritishda OAVda mavjud muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llarini amaliy mashg‘ulotlar yordamida ko‘rib chiqdilar. Mashg‘ulotlar so‘ngida aniqlangan muammo va ularni bartaraf etish yuzasidan bildirilgan takliflar umumlashtirildi. Trenerlar tomonidan qayd etilganidek, OAV vakillari o‘zi tayyorlayotgan materiallarining to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri ekanligini tekshirishi va xolis axborot taqdim etishi, jurnalistlarning kasbga oid odob-axloq qoidalariga rioya etishi muhim sanaladi. Bu borada Markaziy saylov komissiyasining Matbuot xizmatidan jurnalistlarni to‘g‘ri va kerakli ma’lumot bilan ta’minlashda tezkorlik talab etiladi.
O‘quv mashg‘ulotining ikkinchi kunida saylovlar davrida PR texnologiyalardan foydalanish, vujudga kelishi mumkin bo‘lgan inqirozli vaziyatlardan chiqib ketish yo‘llari, saylovlarni yoritishda jurnalist etikasi kabi mavzularda maruzalar tinglandi.
Qayd etish joiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonlarini yorituvchi jurnalistlar uchun ham onlayn treninglar o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda.

Рассмотрены важные задачи при освещении выборов в СМИ
В качественном и оперативном освещении проводимого в этом году важного политического события — выборов Президента Республики Узбекистан важна роль Пресс-службы Центральной избирательной комиссии.
По этой причине, Центральной избирательной комиссией и Представительством программы развития ООН (ПРООН) в Узбекистане организован двухдневный семинар на тему «Эффективное освещение избирательного процесса в СМИ».
В нем приняли участие сотрудники Центральной избирательной комиссии.
Цель мероприятия — повысить качество PR и медиа материалов национальных СМИ, оказать содействие в широком освещении предстоящих президентских выборов.
Тренинг проведен словацким фасилитатором Иван Годарским, опытными тренерами Беруний Алимовым и Гульмирой Шукуровой.
В первый день семинара участники рассмотрели темы «Роль пресс-службы избирательной комиссии в обеспечении открытости и прозрачности избирательной кампании и их сотрудничество со СМИ», «Проблемы и пути их решения в освещении в СМИ избирательного процесса».
Словацкий эксперт Иван Годарский остановился на вопросах роли Пресс-службы ЦИК в освещении избирательного процесса, связях с общественностью, а также применении зарубежного опыта при работе с журналистами.
Во второй части семинара, участники, разделившись на группы, в ходе практических занятий рассмотрели проблемы и пути их решения в освещении в СМИ избирательного процесса. В завершении занятий были обобщены выявленные проблемы, полученные предложения.
Как отметили тренеры,  представителям СМИ важно в своем материале проверять достоверность информации и предоставлять ее  объективно,  соблюдать  профессиональную этику журналиста.
В связи с этим Пресс-службе Центральной избирательной комиссии потребуется проявить оперативность в предоставлении журналистам достоверной и необходимой информации.
Во второй половине дня семинара-тренинга заслушаны доклады об использовании в избирательный период PR технологий, путях выхода из кризисных ситуаций, этике журналиста при освещении выборов и другие.
Следует отметить, что планируется проведение онлайн-тренингов для журналистов, которые будут освещать выборы Президента Республики Узбекистан.