Saylovda xalqaro kuzatuvchilarning oʻrni qanday?
Samarqandda davlat hokimiyati vakillik organlariga saylovlarda xalqaro kuzatuvchilar va xorijiy ommaviy axborot vositalari bilan ishlarni muvofiqlashtiruvchi ishchi guruhi aʼzolari uchun seminar trening oʻtkazildi.
Tadbir Markaziy saylov komissiyasining loyihaviy faoliyati doirasida YXHT Oʻzbekistondagi loyihalar koordinatori ofisi bilan hamkorlikda saylov boʻyicha ekspertlar ishtirokida tashkil qilindi.
photo5256242614376704866.jpg
Markaziy saylov komissiyasi vakili Farhod Nasriddinov Oʻzbekiston Respublikasi saylov kodeksining asosiy tushunchalari, kuzatuvchilarni roʻyxatga olish tartibi, ularning huquq va majburiyatlari, shuningdek, hududiy boshqaruv organlarining saylovlarni tashkil qilish va oʻtkazishdagi oʻrni haqida maʼlumot berdi.
photo5256242614376704868.jpg
– Parlament va mahalliy kengashlarga boʻlib oʻtadigan saylovlarga tayyorgarlik koʻrish hamda oʻtkazish bilan bogʻliq ishlarni, ovoz berish jarayonini yurtimizda faoliyat yuritayotgan siyosiy partiyalarning, oʻzini oʻzi boshqarish organlarining, koʻplab xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlarning vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari bevosita kuzatib boradi, – deydi F.Nasriddinov. – Birgina YXHTning Demokratik institutlar va inson huquqlari boʻyicha byurosining uch yuzga yaqin vakili kuzatib borishi kutilmoqda. Bundan tashqari, boshqa xalqaro tashkilotlar, xorijiy davlatlardan ham kuzatuvchilari ishtirok etadi. Albatta, kuzatuvchilar oʻz huquq va majburiyatlarini yaxshi biladi. Shu bilan birga saylov komissiyalari aʼzolari ham bu borada zarur bilim va tushunchaga ega boʻlishi lozim.
photo5253948345926396864.jpg
Seminar davomida YXHT ekspertlari saylovlarni tashkil qilish va oʻtkazishning xalqaro standartlari, bu boradagi normativ huquqiy baza xususida soʻz yuritdi. Saylovda xalqaro kuzatuvchilar ishtirok etishining ahamiyati, saylovlarni baholash mezonlari haqida maʼruzalar tinglandi.

What is the role of international observers in the election?
A seminar training for the members of international observers and Working Group for Coordination works with Foreign Mass Media in the elections to representative of government bodies of state power was held in Samarkand.
The event was organized by the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan in the framework of the project activities of the Central Election Commission with participation of election experts.
Representative of the Central Election Commission Farhod Nasriddinov gave information about on the basic concepts of the electoral code of the Republic of Uzbekistan, the order of registration of observers, their rights and obligations, as well as the role of territorial bodies in the organization and conduct of elections.
photo5253948345926396864.jpg
“Representatives of political parties, self-government bodies, many international organizations and states, local and foreign mass media representatives directly monitor the preparation and conduct of parliamentary and local elections process” – said F.Nasriddinov. "Only about three hundred representatives of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights are expected to attend in the elections”. In addition, observers from other international organizations, as well as foreign countries will attend. Obviously, observers are well aware of their rights and responsibilities. At the same time, election commissioners should have the necessary knowledge and understanding about whole process.
photo5256242614376704868.jpg
During the seminar, the OSCE experts spoke about international standards for the organization and conduct of elections, as well as the legal and regulatory framework. Reports on the importance of participation of international observers in the elections, the criteria for evaluating the elections were also heard.