Ekspertlar guruhi siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etilgan imzo varaqalarining toʻgʻri toʻldirilganligini tekshirishda davom etmoqda.
Maʼlumot oʻrnida aytish joiz, ekspertlar guruhlari tarkibi Markaziy saylov komissiyasi, Ichki ishlar vazirligi Ekspert-kriminalistika bosh markazi, “Nuroniy” jamgʻarmasi, X.Sulaymonova nomli Respublika sud ekspertizasi markazi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi hamda Fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari vakillaridan iborat.
Siyosiy partiyalar taqdim etgan imzo varaqalarining toʻgʻri toʻldirilganligi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan besh kunlik muddatda tekshiriladi. Saylovchilar imzolari zarur sonining kamida oʻn besh foizi va imzo varaqalariga imzolarini qoʻygan saylovchilar toʻgʻrisidagi tegishli maʼlumotlar tekshirilishi lozim.
Tekshirish uchun saylovchilarning har bir siyosiy partiyani yoxud Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodni qoʻllab-quvvatlab berilgan imzolari bir xil miqdorda, har bir maʼmuriy-hududiy tuzilmadan (Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyat, Toshkent shahridan) teng nisbatda tanlab olinadi.
Markaziy saylov komissiyasi imzo varaqalari toʻgʻri toʻldirilganligini tekshiruvchi Ekspert guruhini tuzishi mumkin. Ekspert guruhi tarkibiga ichki ishlar organlarining, adliya organlarining mutaxassislari, shuningdek fuqarolik jamiyati institutlari vakillari jalb etiladi. Imzo varaqalarini tekshirishda siyosiy partiyalarning vakolatli vakillari ishtirok etadi.
Agar Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tanlab olingan imzo varaqalarining chorak qismidan koʻprogʻini tekshirish natijasida imzo varaqalari qonun buzilgan holda tuzilganligi aniqlansa, mazkur imzo varaqalari siyosiy partiyaning vakolatli vakiliga qaytariladi va unga kamchiliklarni bartaraf etish uchun ikki kunlik muddat beriladi.
Agar qoʻllab-quvvatlovchi shaxslarning (saylovchilarning) imzolari soni belgilangan eng kam miqdordan yana oz boʻlib chiqsa, mazkur imzo varaqalari toʻligʻicha haqiqiy emas deb topiladi. Mazkur holda Markaziy saylov komissiyasi siyosiy partiyaga saylovda ishtirok etish huquqini rad etadi.

Продолжается проверка достоверности подписных листов
Группа экспертов продолжает проверять достоверности подписных листов, представленных политическими партиями.
Надо отметить, что в состав экспертной группы входят представители Центральной избирательной комиссии, специалисты Экспертно-криминалистического центра при МВД, Республиканского центра судебной экспертизы имени Х.Сулаймонова, члены благотворительного Фонда “Нуроний”, студенты Ташкентского государственного юридического университета, представители Союза молодёжи Узбекистана и органов самоуправление граждан.
Правильность составления подписных листов, представленных политическими партиями, проверяется Центральной избирательной комиссией в пятидневный срок. Проверке подлежат не менее пятнадцати процентов от необходимого количества подписей избирателей и соответствующие сведения об избирателях, поставивших подписи в подписных листах.
Для проверки отбирается одинаковое количество подписей избирателей, собранных в поддержку каждой политической партии либо кандидата в Президенты Республики Узбекистан, путем выборки в равном соотношении от каждого административно-территориального образования (Республика Каракалпакстан, область, город Ташкент).
Центральная избирательная комиссия может создать Экспертную группу по проверке правильности составления подписных листов. В состав Экспертной группы привлекаются специалисты органов внутренних дел, органов юстиции, а также представители институтов гражданского общества. При проверке подписных листов участвуют уполномоченные представители политических партий.
В случае, если при выборочной проверке Центральной избирательной комиссией более четверти подписных листов будет выявлено, что подписные листы были составлены с нарушениями закона, данные подписные листы возвращаются уполномоченному представителю политической партии, и ему предоставляется двухдневный срок для восполнения пробелов. Если количество подписей поддерживающих лиц (избирателей) вновь окажется меньше установленного минимального числа, данные подписные листы признаются недействительными полностью. В данном случае, Центральная избирательная комиссия отказывает политической партии в праве участвовать в выборах.