2019-yil 15-oktyabr kuni soat 11.00 da Xalqaro matbuot markazida Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi yigʻilishi videoselektor tarzida boʻlib oʻtdi.
Markaziy saylov komissiyasi aʼzolari, siyosiy partiyalarning vakolatli vakillari, OAV xodimlari ishtirok etgan yigʻilish kun tartibiga “Siyosiy partiyalarga Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari saylovida qatnashishiga ijozat berish toʻgʻrisida”, “Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlari sayloviga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha harajatlar smetasi toʻgʻrisida”, “Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlariga saylov oʻtkazuvchi uchastka saylov komissiyalarining faoliyati tartibi toʻgʻrisidagi nizomga qoʻshimcha kiritish haqida”, “Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati N.Radjapovning vakolatini muddatidan ilgari tugatish toʻgʻrisida”gi toʻrtta masala kiritilgan.
Avval xabar berilganidek, 2019-yil 10-oktyabrdan boshlab mamlakat siyosiy maydonida faoliyat olib borayotgan beshta siyosiy partiya vakolatli vakillari tomonidan Markaziy saylov komissiyasiga Saylovchilar tomonidan siyosiy partiyaning saylovda ishtirok etishini qoʻllab quvvatlovchi imzolari qoʻyilgan imzo varaqalari taqdim etildi.
11-14-oktyabr kunlari imzo varaqalari toʻgʻri toʻldirilganligini tekshirish uchun Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tuzilgan tarkibiga MSKning doimiy asosda ishlovchi aʼzolari ichki ishlar va adliya organlarining xatshunos ekspertlari, mutaxassislari, shuningdek fuqarolik jamiyati institutlari vakillari jalb etilgan Ekspert guruhi teshkshirib chiqib, ijobiy xulosa berdi. Ushbu jarayonda siyosiy partiyalarning vakolatli vakillari ham qatnashdilar.
Bugungi yigʻilishda Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Ekspert guruhining ijobiy xulosalariga muvofiq “Siyosiy partiyalarga Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari saylovida qatnashishiga ijozat berish toʻgʻrisida” qaror qabul qilindi.
Kun tartibidagi ikkinchi masala ham qizgʻin muhokamalar asosida oʻtdi, jumladan Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlari sayloviga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazishga doir xarajatlar smetasi tasdiqlandi. Unga koʻra siyosiy partiyalarning saylovda ishtirok etishini moliyalashtirish uchun ajratiladigan davlat mablagʻlarining bir nomzod hisobiga toʻgʻri keladigan miqdori quyidagicha belgilangan:
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatligiga nomzod uchun – 10 832 000 (oʻn million sakkiz yuz oʻttiz ikki ming) soʻm;
Xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar kengashi deputatligiga nomzod uchun – 2 000 000 (ikki million) soʻm;
Xalq deputatlari tuman va shahar kengashi deputatligiga nomzod uchun – 1 000 000 (bir million) soʻm.
Oldingi saylovlarda Xalq deputatlari mahalliy kengashlar deputatligiga nomzodlar uchun mablagʻ ajratilmagan. Bu yilgi Yangi Oʻzbekiston. Yangi saylovlar – shiori ostida yuqori saviyada tashkil etilgan saylovlarda Xalq deputatlari mahalliy kengashlar deputatligiga nomzodlar uchun ham byudjet mablagʻlarining ajratilishi, nafaqat Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatligiga, balki, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashi deputatligiga ham saylovlar jarayoni, nomzodlar oʻrtasidagi debatlar, siyosiy partiyalararo sogʻlom raqobat va har bir deputatlik oʻrni uchun kurash qizgʻin kechishidan dalolatdir.
Kun tartibidan oʻrin olgan boshqa masalalar ham koʻrib chiqildi.
Yigʻilish soʻngida soat 12.00 dan -12.30 ga qadar toʻgʻridan-toʻgʻri efirda MSK raisining kun tartibidagi masalalar yuzasidan brifingi boʻlib oʻtdi va brifing soʻngida beshta siyosiy partiya vakolatli vakillariga (partiya raisi oʻrinbosarlariga) Markaziy saylov komissiyasining “Siyosiy partiyalarga Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari saylovida qatnashishiga ijozat berish toʻgʻrisida”gi qarori tantanali ravishda topshiriladi. Shundan soʻng beshta siyosiy partiya vakolatli vakillari bilan OAV vakillari oʻrtasida savol-javob tariqasida matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.

Политические партии получили допуск к участию в выборах
15 октября 2019 года в Международном пресс-центре ЦИК состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии в формате видео-селектора, в котором приняли участие члены ЦИК, уполномоченные представители политических партий, представители СМИ.
В повестку дня заседания вошли вопросы о выдаче допуска политическим партиям для принятия участия в выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса, о смете расходов по подготовке и проведению выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса, в областные, районные и городские кенгаши народных депутатов, о внесении дополнений в Устав деятельности участковых избирательных комиссий по проведению выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса, областные, районные и городские кенгаши народных депутатов, о досрочном приостановлении полномочий депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса Н. Раджапова.
Как сообщалось ранее, 10 октября 2019 года, уполномоченные представители пяти политических партий, ведущих свою деятельность на политической арене страны, представили в ЦИК подписные листы в поддержку участия политической партии в выборах.
11-14 октября для проверки правильности заполнения подписных листов, ЦИКом были привлечены постоянно действующие члены Центризбиркома, эксперты-письмоведы министерств внутренних дел и юстиции, специалисты, представители институтов гражданского общества. Экспертная группа дала положительное заключение. Отметим, что в данном процессе непосредственное участие принимали уполномоченные представители политических партий.
В ходе сегодняшнего заседания ЦИК, в соответствии с положительным заключением экспертной группы, было принято решение о выдаче разрешения политическим партиям для участия в выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса.
Вторым вопросом повестки дня была утверждена смета расходов по подготовке и проведению выборов в Законодательную палату Олий Мажилиса, областные, районные и городские кенгаши народных депутатов. Был определен размер выделяемых государственных средств на финансирование каждого кандидата от политических партий для участия в выборах в Законодательную палату Олий Мажилиса, областные, районные и городские кенгаши народных депутатов. В частности, на каждого кандидата на выборы в Законодательную палату Олий Мажилиса будет выделено 10 млн 832 тысячи сумов, для кандидата в областные кенгаши народных депутатов и г. Ташкента 2 млн сумов, кандидатов в районные и городские кенгаши народных депутатов 1 млн сумов. На прошлых выборах государственные средства финансирования кандидатов в местные кенгаши не выделялись.
Проводимые в этом году выборы под лозунгом «Новый Узбекистан. Новые выборы» предлагают новый организационный формат, при котором государственные средства, предоставляемые не только кандидатам в Законодательную палату Олий Мажилиса, но и в местные кенгаши, позволят расширить их участие в политических дебатах, повысят здоровую конкуренцию и уровень борьбы за каждое депутатское место.
Были рассмотрены и другие вопросы, вышедшие в повестку дня. В заключении заседания состоялся брифинг в прямом эфире председателя центральной избирательной комиссии по рассмотренным вопросам. Затем уполномоченным представителям политических партий (заместителям председателям партий) в торжественной обстановке были вручены решения о выдачи разрешения политической партии для участия в выборах в Законодательную палату Олий Мажилиса. После этого состоялись первые официальные дебаты с участием политических партий на платформе Международного пресс-клуба.