2015-yil 29-mart Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga saylovi
Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi okrug saylov komissiyalaridan kelgan bayonnomalarga asosan 2015-yil 29-mart kuni boʻlib oʻtgan saylovda saylovchilar roʻyxatiga kiritilgan 20 million 798 ming 52 nafardan 18 mln. 942 ming 349 nafar saylovchi ovoz berishda ishtirok etgani aniqlandi. Bu roʻyxatga kiritilgan saylovchilar umumiy sonining 91,08 foizini tashkil etadi.
Ovoz berishda ishtirok etgan saylovchilarning 17 mln. 122 ming 597 nafari yoki 90,39 foizi Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston Liberal-demokratik partiyasidan koʻrsatilgan nomzod Islom Abdugʻaniyevich Karimovni yoqlab ovoz berdi. Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan partiyasidan koʻrsatilgan nomzod Akmal Xolmatovich Saidovga – 583 ming 309 nafar saylovchi yoki 2,92 foizi, Oʻzbekiston  Xalq demokratik partiyasidan koʻrsatilgan nomzod Hotamjon Abdurahmonovich Ketmonovga 552 ming 309 nafar saylovchi yoki 2,92 foizi, “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan koʻrsatilgan nomzod Narimon Majitovich Umarovga 389 ming 24 nafar saylovchi yoki 2,05 foizi ovoz berdi.
Amerika, Yevropa, Osiyo va Afrikaning 43 ta davlatidan va beshta xalqaro tashkilotdan: Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Demokratik institutlar va inson huquqlari boʻyicha byurosi, Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasi va Islom hamkorligi tashkilotidan 299 nafar kuzatuvchi ishtirok etgani saylov kompaniyasi demokratik va shaffof oʻtganligining yorqin dalilidir. Saylov jarayonini monitoring qilishda siyosiy partiyalardan 35 mingdan ortiq kuzatuvchilar ham ishtirok etdi.
Prezident saylovini mamlakatimizning qariyb 600 ta va 180 dan ziyod xorijiy ommaviy axborot vositalari, shu jumladan, qariyb 180 ta xorijiy va milliy internet nashrlari yoritib bordi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini yoritish boʻyicha Respublika matbuot markazi va hududiy matbuot markazlari tomonidan mamlakatimiz va chet elning 980 nafardan ortiq jurnalistlari ishtirokida saylov kompaniyasining muhim bosqichlariga bagʻishlangan 70 dan ortiq matbuot anjumanlari, brifinglar va onlayn brifinglar oʻtkazildi. Mamlakatimiz va chet el ommaviy axborot vositalarida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish bilan bogʻliq 12750 dan ziyod maqola va axborot materiallari, koʻrsatuv hamda eshittirishlar eʼlon qilindi.

Presidential elections on March 29, 2015
The Central Election Commission (CEC) of the Republic of Uzbekistan, based on protocols from district election commissions, from 20 million 798 thousand and 52 voters who included to the voters lists, 18 million 942,349 of them participated in the voting. This amounts 91.08% of total number of voters. 17 million 122,597 or 90.39% voted in favor of Islam Abduganievich Karimov, a candidate from the Movement of Entrepreneurs and Businessmen - Liberal Democratic Party of Uzbekistan, Akmal Kholmatovich Saidov candidate from thr  Democratic Party of Uzbekistan “Milliy Tiklanish” voted by 583,309 or 2.92% voters, Hotamjon Ketmonov from the People's Democratic Party of Uzbekistan voted by 552,309 or 2.92%voters. Narimon Majitovich Umarov  collected 389,224 or 2.05% of the total number of votes.
The election was attended by 299 observers from 43 states of America, Europe, Asia and Africa and five international organizations: the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, the Commonwealth of Independent States, the Shanghai Cooperation Organization, the World Association of Electoral Bodies and the Organization of Islamic Cooperation and it is a vivid proof that elections held according to the democratic and transparent manner. More than 35,000 observers from political parties also participated in monitoring process of the elections.
The presidential election was covered by almost 600 domestic and over 180 foreign mass media, including about 180 foreign and national internet publications. The Republican Press Center and the regional press centers with the participation of over 980 domestic and foreign journalists have held more than 70 press conferences, briefings and online briefings which dedicated to important stages of election of the President of the Republic of Uzbekistan. More than 12,750 articles, tv and radio materials have been broadcasted.