2009-yil 29-dekabr Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatligiga saylov
2009-yil 29-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatligiga saylovlar boʻlib oʻtdi.
Markaziy saylov komissiyasi tekshirish yakunlariga koʻra va Oʻzbekiston Respublikasining “Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga saylov toʻgʻrisida”gi qonunining 26-moddasiga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatligiga 517 nomzodni, shu jumladan, Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan 123, Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan 125, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati - Oʻzbekiston Liberal-demokratik partiyasidan 135, Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasidan 134 nomzodni roʻyxatga olish toʻgʻrisida qaror qabul qildi.
Saylovchilar roʻyxatiga kiritilgan 17 million 215 ming 700 fuqarodan 15 million 108 ming 950 nafar saylovchi ishtirok etdi va bu saylovchilar umumiy sonining 87,8 foizni tashkil etdi.
Ovoz berishda barcha 135 ta saylov okrugida roʻyxatga kiritilgan saylovchilarning 33 foizidan ortigʻi ishtirok etdi va saylov qonunchiligiga muvofiq ularda saylov oʻtgan, deb hisoblanadi. Ovoz berish natijalariga koʻra, 96 ta saylov okrugida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari saylandi. Ularning 33 nafari - Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati - Oʻzbekiston Liberal demokratik partiyasidan, 25 nafari - Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan, 22 nafari - Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasidan va 16 nafari - Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan. Saylangan 96 nafar deputatning 19 nafari ѐki 19,8 foizi xotin-qizlardir.
2009-yil 27-dekabrda boʻlib oʻtgan ovoz berish natijalariga koʻra 135 ta saylov okruglaridan 39 tasida Qonunchilik palatasi deputatligiga nomzodlarning birontasi ham saylanish uchun yetarli miqdorda ovoz toʻplay olmagan. 2010-yil 10-yanvarda takroriy ovoz berishni oʻtkazish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi. Saylov qonunchiligiga binoan, takroriy ovoz berish 39 ta saylov okrugining har birida asosiy saylovda saylovchilarning eng koʻp ovozini olgan ikki nafar deputatlikka nomzod boʻyicha oʻtkazildi. Ushbu okruglarda saylovchilar roʻyxatiga familiyalari kiritilgan 4 million 969 ming 547 saylovchining 3 million 960 ming nafari ѐki 79,7 foizi takroriy ovoz berishda qatnashdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga deputatlar saylovi yakunlariga koʻra 150 nafar, mahalliy Kengashlarga 6124 nafar deputat saylandi. Shu jumladan, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati - Oʻzbekiston Liberal-demokratik partiyasidan 53 nafar, Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasidan 32 nafar, Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan 31 nafar, Oʻzbekiston “Adolat” sotsial demokratik partiyasidan 19 nafar deputat saylandi. 15 nafar deputat Oʻzbekiston Ekologik harakatining vakillaridir. Saylangan 150 deputatning 33 nafari ѐki 22 foizi xotin-qizlardir. Saylangan deputatlarning 47 nafari ѐki 31,3 foizi ilgari Qonunchilik palatasi deputati boʻlgan.
Oliy majlis Senatining 84 nafar aʼzosi 2010-yilning 20-22-yanvarida saylov qonunchiligiga toʻla mos holda yashirin ovoz berish yoʻli bilan oʻtkazilgan Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kenesi, viloyat, tuman va shahar davlat hokimiyati vakillik organlari deputatlarining tegishli qoʻshma majlislarida saylandi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2010-yil 22-yanvardagi Farmoni bilan jamiyatimizning turli jabhalarida faoliyat koʻrsataѐtgan katta amaliy tajribaga ega boʻlgan hamda alohida xizmat koʻrsatgan yurtdoshlarimiz orasidan 16 nafari Senat aʼzosi etib tayinlandi.
Saylovda 36 davlat va toʻrtta xalqaro tashkilotdan 270 dan ziѐd kuzatuvchi ishtirok etdi. Jumladan, Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari byurosidan - 13 nafar, Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Ijroiya Qoʻmitasidan - 84 nafar, Shanxay Hamkorlik Tashkilotidan - 5 nafar va Islom Konferensiyasi Tashkilotidan 7 nafar vakil qatnashdi. Bundan tashqari, Qonunchilik palatasiga saylovda oʻz nomzodlarini koʻrsatgan siѐsiy partiyalarning 30 ming nafardan ortiq kuzatuvchisi va 30 ming nafar vakolatli vakili ishtirok etdi.

Parliamentary elections on December 29, 2009
According to the results of the inspection and in accordance with Article 26 of the Law on Elections to the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Central Election Commission has adopted resolution on registration of 517 candidates for deputies to Legislative Chamber of Oliy Majlis, in particular 123 candidates from “Adolat” Social Democratic Party of Uzbekistan, 125 from the “Milliy Tiklanish” Democratic Party,135 from the Movements of Entrepreneurs and Businessmen - Liberal Democratic Party of Uzbekistan and 134 from the People's Democratic Party of Uzbekistan.
15,108,950 voters from 17 million 215,700 citizens who included to the voter list attended in elections which is 87.8% of the total number of voters.
More than 33% of the registered voters in all 135 constituencies participated in the voting and according to the electoral legislation, the elections considered as have been held. According to the results of the elections, deputies were elected in 96 constituencies. 33 of them are from the Movement of Entrepreneurs and Businessmen - Liberal Democratic Party of Uzbekistan, 25 - the Democratic Party of Uzbekistan "Milliy Tiklanish", 22 - the People's Democratic Party of Uzbekistan, and 16 - the Social Democratic Party of Uzbekistan "Adolat". 96 from the elected deputies, 19 of them or 19.8 percent are women.
As of December 27, 2009, in 39 of the 135 constituencies, none of the candidates for the Legislative Chamber was able to collect enough votes to stand for election. On January 10, 2010 it was decided to hold a re-election. According to the election legislation, the second round of voting was held in each of the 39 constituencies by two candidate candidates who received the largest number of votes in the main election. In these constituencies, 3 million 960 thousand or 79.7 percent of the 4 million 969 thousand 547 voters whose names were included in the voter lists participated in the repeat voting.
According to the results of the elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan 150 candidates were elected, and 6,124 deputies were elected to local Kengashes.
In particular, 53 deputies from the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, 32 from the People's Democratic Party of Uzbekistan, 31 from the Democratic Party of Uzbekistan “Milliy Tiklanish” were elected, and 19 deputies from the Social Democratic Party of Uzbekistan “Adolat”. 15 deputies are representatives of the Ecological Movement of Uzbekistan. 33 deputies or 22 % from 150 elected deputies are women. 47 or 31.3% of the voted candidates were the deputies of the Legislative Chamber.
84 members of the Senate of the Oliy Majlis were elected at the respective joint meetings of the deputies of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, representative bodies of provincial, district and city government held on January 20-22, 2010 in full compliance with the electoral legislation. By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan on January 22, 2010, 16 of our compatriots, who have extensive practical experience and special services in various spheres of society, have been appointed members of the Senate.
More than 270 observers from 36 countries and 4 international organizations participated in the elections. In particular, 13 representatives from the Bureau for Democratic Institutions and Human Rights of the Organization for Security and Cooperation in Europe, 84 from the Executive Committee of the Commonwealth of Independent States, 5 from the Shanghai Cooperation Organization, and 7 from the Organization of the Islamic Conference. In addition, more than 30,000 observers and 30,000 authorized representatives of political parties nominated candidates for the Legislative Chamber.