2014-yil 21-dekabr Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatligiga saylov
2014-yil 21-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatligiga saylovlar boʻlib oʻtdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga saylov boʻyicha tuzilgan saylov okruglaridan 127 tasida bitta deputatlik mandati uchun 4 nafardan nomzod, 8 tasida 3 nafardan nomzod kurash olib bordi. Umuman, mamlakatimiz boʻyicha saylovchilar roʻyxatiga 20 million 789 ming 572 nafar saylovchining familiyasi kiritilib, saylovda 18 million 490 ming 245 nafar yoki roʻyxatga kiritilgan saylovchilarning 88,94 foizi qatnashdi.  2014-yil 21-dekabrdagi ovoz berish natijalariga koʻra, 113 ta saylov okrugida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari saylandi.
Shu bilan birga “Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga saylov toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Qonuniga muvofiq 21-dekabr kuni Oʻzbekiston ekologik harakatining Konferensiyasida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining 15 nafar deputati saylandi. Siyosiy partiyalarning keskin raqobati natijasida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga saylov boʻyicha 22 ta saylov okrugida nomzodlarning birortasi ham saylanish uchun zarur ovozlarni toʻplay olmadi. Shu munosabat bilan 2015-yil 4-yanvar kuni ushbu okruglarda takroriy ovoz berish oʻtkazildi. Takroriy ovoz berishda saylovchilar roʻyxatiga familiyalari kiritilgan 3 million 434 ming 345 nafar saylovchidan 2 million 642 ming 63 nafar saylovchi ishtirok etdi va bu roʻyxatga kiritilgan saylovchilar umumiy sonining 76,9 foizini tashkil qiladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari saylovi natijalariga koʻra, parlament quyi palatasiga 150 nafar deputat, shu jumladan, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston Liberal-demokratik partiyasidan 52 nafar; Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan 36 nafar, Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasidan 27 nafar, Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan 20 nafar deputat saylandi. 15 nafar deputat Oʻzbekiston ekologik harakatining vakillaridir. Saylangan deputatlarning 24 nafari yoki 16 foizi xotin-qizlardir. Saylangan 150 nafardeputatdan 40 nafariyoki 27 foizi ilgari Qonunchilik palatasi deputati boʻlgan.
Saylov jarayonini 550 dan ortiq milliy va 120 dan ziyod xorijiy ommaviy axborot vositalari, shu jumladan, 180 dan ortiq internet-nashrlar yoritib bordi. Saylovga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish bilan bogʻliq 9 mingdan ortiq materiallar eʼlon qilindi. Saylovni kuzatishda 5 ta xalqaro tashkilot – Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari boʻyicha byurosi, Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasi va Islom hamkorligi tashkilotidan hamda 52 ta davlatdan 340 dan ortiq kuzatuvchilar, shuningdek, siyosiy partiyalarning 70 mingdan ziyod kuzatuvchilari va vakolatli vakillari ishtirok etdi.

In the 127constituencies for election to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, four candidates fought for the mandate of one deputy, and 8 of them 3 candidates fought for the mandate of one deputy. In general, 20 million 789,572 voters were included in the voter lists across the country, with an estimated 18 million 490 thousand 245 or 88.94 percent of voters participated in elections.
According to the elections results which held on December 21, 2014, in 113 constituencies were elected deputies to Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan. In addition, according to the Law of the Republic of Uzbekistan “On Elections to the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan”, on December 21, at the Conference of the Ecological Movement of Uzbekistan, 15 deputies were elected to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
As a result of intense competition from political parties, none of the candidates in 22 constituencies for the elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan failed to collect the required number of votes. In this regard, on January 4, 2015, re-election was held in these constituencies. From 3 million and 434 thousand 345 voters whose names were included in the lists of voters, 2 million 642 thousand 63 voters participated in the voting, which makes 76.9% of the total number of voters included in the lists. According to the results of the elections for deputies to Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, 150 deputies of the lower chamber of the parliament were elected, 52 from the Movement of Entrepreneurs and Businessmen - the Liberal Democratic Party of Uzbekistan; 36 deputies were elected from the Democratic Party of Uzbekistan «Milliy Tiklanish», 27 - from the People's Democratic Party of Uzbekistan, and 20 - from the Social-Democratic Party of Uzbekistan «Adolat».
15 deputies are representatives of the Ecological Movement of Uzbekistan. Of the elected deputies, 24 of them or 16 percent are women. From 150 elected deputies, 40 or 27 %t were deputies of the Legislative Chamber.
The election process covered by more than 550 national and 120 foreign mass media, including more than 180 online publications. More than 9,000 materials related to the preparatory and conduct of elections were published. The elections observed by more than 340 observers from political parties, as well as 70 political parties, from five international organizations - the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, the Commonwealth of Independent States, the Shanghai Cooperation Organization, the World Association of Electoral Bodies and the Islamic Cooperation Organization observers and their authorized representatives.